Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz posiada już dostępną ortofotomapę

Bydgoszcz posiada już dostępną ortofotomapę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 styczeń 2023 07:06
Bydgoszcz posiada już dostępną ortofotomapę Fot: Geoportal.gov.pl

Na początek dobrze będzie wyjaśnić czym jest w ogóle ortofotomapa i jakie ma zastosowanie - Ortofotomapa stanowi rastrowy obraz powierzchni terenu, powstały w wyniku przetworzenia zdjęć lotniczych lub satelitarnych – wyjaśnia rządowy portal Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

 

Bogusława Kwoczyńska w swoim opracowaniu naukowym wskazuje, że w Polsce ortofotomapy wykorzystuje się do tworzenia map katastralnych, map turystycznych oraz map informacyjno-turystycznych.

 

Bogactwo informacji jakie niosą ze sob zdjęcia lotnicze, a co za tym idzie również i ortofotomapy, skłania użytkowników do częstego ich wykorzystania,bowiem warto informacyjna ortofotomapy jest zawsze większa niż wartość map kreskowych – opisuje Kwoczyńśka.

 

 

Mamy tutaj trochę różnego rodzaju fachowych pojęć, zapewne możliwości tej nowoczesne technologii zrozumiemy dopiero, gdy zostanie ona zastosowana już w praktyce.

 

Na początku stycznia do Państwowego Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego umieszczono kolejne ortofotomapy, wśród których znalazła się mapa dla Bydgoszczy, a także w kujawsko-pomorskim dla: Grudziądza, Nakła, Żnina i Mogilna.

 

Mapę można bezpłatnie przeglądać na Geoportalu.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu