Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpora podwyżka cen biletów na kolei

Spora podwyżka cen biletów na kolei

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 13 styczeń 2023 00:32

Chcąc zamówić bilet kolejowy z Bydgoszczy do Warszawy na kolejny dzień w 2 klasie musimy liczyć się z wydatkiem na poziomie około 75 zł. Od 11 stycznia PKP Intercity zmodyfikowało cenniki uwzględniając koszty inflacji. W komunikatach słyszymy, że podwyżki wyniosły ok. 12%, w wypadku skomunikowania Bydgoszczy ze stolicą jest to jednak ok. 25%. Bydgoszczanie zatem odczują te podwyżki znaczniej niż wynikać to ma ze średnich zestawień PKP Interciy.

Drożej zapłacimy też chcąc jechać do Poznania (bilet z dnia na dzień to ponad 50 zł) oraz do Gdyni – około 59 zł za bilet. Zdaniem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka ta podwyżka mogłaby być większa gdyby nie dotacje rządowe i wynieść 50%.

 

Czym szybciej kupujemy tym taniej

Nie oznacza to jednak, że ma szans pojechać taniej – do Poznania z około dwutygodniowym wyprzedzeniem możemy kupić bilet nawet za 22 zł, do Warszawy natomiast za około 30 zł (jeżeli trafimy na mniej obłożone godziny).

 

UTK na wniosek PKP Intercity blokuje konkurencję

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że czeski prywatny przewoźnik RegioJet, który był zainteresowany obsługiwaniem połączeń pomiędzy Gdynią – Bydgoszcz – Poznaniem i Pragą rozważa pójście do sądu. RegioJet od 2021 roku chce wejść na tę trasę, dopiero kilka miesięcy temu Urząd Transportu Kolejowego zgodził się na uruchomienie przez Czechów jednego pociągu dziennie, Czesi natomiast chcieli przynajmniej dwa. UTK opierał się na obawach PKP Intercity, że to wpłynie negatywnie na konkurencję.

 

Wzrost cen na trasach Bydgoszcz – Poznań oraz Bydgoszcz – Gdynia jest dość odczuwalny i znacznie przewyższa 20%.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu