Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSchreiber: Proszę rektora UMK o próbę zrozumienia emocji jakie wywołują jego działania w Bydgoszczy

Schreiber: Proszę rektora UMK o próbę zrozumienia emocji jakie wywołują jego działania w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 23 styczeń 2023 00:59

Ostatnie decyzje Rady Collegium Medicum o połączeniu funkcji dyrektora szpitali Jurasza i Biziela oraz pomysł powołania Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego budzą w Bydgoszczy spore emocje, bowiem sugerować mogą, że władze UMK nadal szukają sposobu do tego, aby te szpitale konsolidować. Minister Łukasz Schreiber w rozmowie z nami ubolewa, że rektor UMK zamiast prowadzić z mieszkańcami Bydgoszczy dialog, próbuje wdrażać swoje plany bez konsultacji ze stroną społeczną.

- Powiem szczerze, że z ubolewaniem na to patrzę. Nie chodzi już tylko o to, że próbuje się obejść ustawę, tylko znowu bez konsultacji z całym środowiskiem, bez tłumaczenia mieszkańcom Bydgoszczy tej sprawy, w cyklu zakulisowych gierek znów próbuje do prowadzić się w do podniesienia ciśnienia w sprawie tak ważnej, tak delikatnej jak funkcjonowanie bydgoskich szpitali – mówi pytany przez nas tę kwestię, minister Łukasz Schreiber - Proszę rektora uniwersytetu z Torunia o próbę zrozumienia emocji jakie budzą takie decyzje w Bydgoszczy, bo tak postępować nie powinniśmy.


Schreiber wraz z przewodniczącym sejmowej Komisji Zdrowia posłem Tomaszem Latosem chcą na dniach te działania rektora omówić w ministerstwach - Rozmawialiśmy już o tym z posłem Tomaszem Latosem, na pewno w najbliższym tygodniu wybieramy się do ministra zdrowia oraz do ministra edukacji i nauki.

 

Zdaniem Schreibera ta sprawa wymaga delikatności, której brakuje rektorowi UMK, z tego powodu, że w siedzibie uniwersytetu zlokalizowanego w Toruniu, chce się decydować o bezpieczeństwie zdrowotnym bydgoszczan - Szczególnie ta sytuacja, kiedy mówimy o szpitalach uniwersyteckich, gdy uniwersytet jest w innym mieście, a szpital w innym, to tutaj delikatność powinna być dla rektora sprawą nadrzędną.


Działania władz UMK budzą też niepokój polityków opozycji, kilka dni temu pisaliśmy o zarzutach radnego województwa Romana Jasiakiewicza, również posłanka Koalicji Obywatelskiej Magdalena Łośko wyraża obawę, że mieszkańcy na dzisiaj mogą mieć obawy, że zmiany zostaną wprowadzone na gorsze - Jest to niepokojące, bo będzie tworzyło też nowy twór – nie wiadomo czy ten twór będzie zachowywał dotychczasową strukturę i administrację. (…) Mogą powstać różne rozwiązania w tym zakresie, ale niekoniecznie pozytywne.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu