Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProgram wymiany tramwajów na nowoczesne zaczyna się powoli domykać

Program wymiany tramwajów na nowoczesne zaczyna się powoli domykać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 25 styczeń 2023 16:21

Od dłuższego czasu prezydent Rafał Bruski zapowiada wymianę wszystkich starych tramwajów na nowoczesne tramwaje niskopodłogowe, w ostatnich dniach zapadła decyzja o zakupie kolejnych 11 tramwajów, pojawia się też powoli montaż finansowy na kolejne 19, co oznaczałoby już praktyczne spełnienie tego zamierzenia. Wszystko wskazuje na to, że producentem wszystkich nowoczesnych tramwajów będzie bydgoska PESA.

Latem ZDMiKP rozstrzygnęło przetarg na dostawę 10 tramwajów niskopodłogowych w pakiecie podstawowym o wartości 102 mln zł. Ten przetarg wygrała bydgoska PESA i powinna dostarczyć tramwaje do 30 listopada bieżącego roku. Przetarg zawierał opcję, czyli możliwość rozszerzenia zamówienia o kolejne nawet 36 tramwajów i właśnie z tej opcji postanowiono teraz skorzystać zamawiając kolejne 11 tramwajów. Prezydent Rafał Bruski uważa też, że jest duża szansa, że uda się ze środków z Unii Europejskiej z nowej perspektywy zakupić kolejne 19 tramwajów w ramach opcji - Jesteśmy już gotowi do zakupu kolejnych 19, aby wszystkie tramwaje były nowoczesne. Myślę, żę będziemy wówczas pierwszym takim miastem – wyjaśnia prezydent Rafał Bruski.

 

W tej chwili trwają rozmowy z Ministerstwem Infrastruktury o wykorzystaniu na inwestycje w Bydgoszczy 225 mln zł z unijnego programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko.

 

- W tej chwili w Bydgoszczy dysponujemy 35 nowymi tramwajami niskopodłogowymi – wskazuje Rafał Grzegorzewski z ZDMiKP, jeżeli plany o których mówi teraz prezydent się zrealizują to za kilka lat ta liczba wzrośnie do 75.

PESA będzie miała 24 miesiące od momentu złożenia zapotrzebowania przez miasto na kolejne tramwaje, na ich produkcję.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu