Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Rewitalizacja Bulwarów pomimo rządowej dotacji będzie musiała poczekać?

Czy Rewitalizacja Bulwarów pomimo rządowej dotacji będzie musiała poczekać?

Napisane przez  ł Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 26 styczeń 2023 08:25

Z Rządowego Funduszu Inwestycji Strategicznych Bydgoszcz otrzymała na rewitalizację ponad 2,6 km bulwarów nad Brdą – na odcinku od ulicy Krakowskiego do Mostu Kazimierza Wielkiego kwotę 35 mln zł dotacji. Dodatkowo inwestycja zakładać miała rewitalizację Wyspy Świętej Barbary. Realne koszty wykonania tej inwestycji są jednak dużo większe, przez co istnieje ryzyko, że dotacja przepadnie.

 

Pierwszy przetarg na wykonanie tej inwestycji ogłoszono w pierwszym półroczu 2022 roku, w sierpniu został przez ratusz jednak unieważniony, bo najtańsza oferta opiewała o 63 mln zł, czyli prawie dwukrotnie więcej niż dotacja rządowa. Wpływ na wysokie oferty miała na pewno trudna sytuacja na rynku budowlanym w Polsce, w tym także problem wysokiej inflacji, z daniem Urzędu Miasta także zasady rozliczania z wykonawcami narzucone przez rząd z uwagi na potrzebę uwzględnienia przez wykonawcę ryzyka kredytowania inwestycji , wpływa niekorzystnie na oferty.

 

Drugi przetarg (z uwagi na terminy ostatni możliwy) ogłoszono w sierpniu, otwarcie ofert z uwagi na trudną sytuację na rynku budowlanym opóźniano do wczoraj (25 stycznia). Wpłynęła w nim tylko jedna oferta na ponad 92 mln zł, czyli już mamy prawie trzykrotne przekroczenie budżetu. Z uwagi na jedną ofertę ratusz może podjąć z tą firmą negocjacje, trudno jednak założyć, że wykonawca zmniejszy jednak znacznie swoje oczekiwania finansowe.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu