Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNATO wciąż obecne w Iraku. W Bydgoszczy szkolili się sztabowcy kolejnej zmiany

NATO wciąż obecne w Iraku. W Bydgoszczy szkolili się sztabowcy kolejnej zmiany

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 luty 2023 06:22
NATO wciąż obecne w Iraku. W Bydgoszczy szkolili się sztabowcy kolejnej zmiany Fot: JFTC

NATO Training Mision Iraq to operacja wojskowa, której celem jest wspieranie i doradztwo kadr średniego i wyższego szczebla irackich sił bezpieczeństwa. Misja realizowana jest bezpośrednio z mandatu ONZ. W dniach 16-27 stycznia do udziału w tej misji przygotowywali się oficerowie państw NATO oraz doradcy misji w Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO, które ma siedzibę w Bydgoszczy.

Wydarzenie składało się z dwóch etapów – wirtualnego, który odbył się on-line w trakcie pierwszego tygodnia, i stacjonarnego, przeprowadzonego w JFTC w Bydgoszczy, od 23 do 27 stycznia. Część wirtualna obejmowała briefingi, indywidualne moduły szkoleniowe, a także dyskusje, które pozwoliły uczestnikom ugruntować swoją wiedzę i zrozumienie misji, a także jej środowisko. Z kolei etap stacjonarny skupił się na praktycznym doskonaleniu umiejętności uczestników – mieli możliwość interakcji z ekspertami, co pozwoliło na maksymalne wykorzystanie ich doświadczenia.

 

- Sukces waszej przyszłej służby zależy od współpracy i spójności. Mając te zasady na uwadze, łatwiej wam będzie wypełnić zadania, a także osiągnąć cele misji - powiedział generał dywizji Norbert Wagner, dowódca JFTC, zwracając się do uczestników na zakończenie szkolenia. Generał brygady Ricardo Esteban Cabrejos, szef sztabu NMI, który połączył się przyszłymi członkami misji za pośrednictwem łącza video, podkreślił wagę ich udziału w misji, mówiąc, że „będzie on miał istotne znaczenie.

 

Przeprowadzenie tak obszernego i wymagającego szkolenia nie byłoby możliwe bez wsparcia ekspertów dysponujących najbardziej aktualnym doświadczeniem. Znaczące wsparcie uczestnicy uzyskali bezpośrednio ze strony NMI, również od Dowództwa Sił Połączonych z Neapolu, centrum eksperckiego NATO Security Force Assistance, specjalistów NCIA, analityków Rezerwy Marynarki Wojennej USA, a przede wszystkim od ekspertów, pracujących w Iraku i posiadających nieocenioną wręcz wiedzę nt. sytuacji w tym kraju i samej misji.

 

Głównym celem szkolenia przygotowawczego do NMI jest zapewnienie jej dowódcy jednolicie wyszkolonego personelu, zdolnego do skutecznego funkcjonowania w ramach prowadzonej przez NATO misji już od pierwszego dnia jej trwania.

 

Kolejne szkolenie dla misji w Iraku JFTC NATO z siedzibą w Bydgoszczy planuje przeprowadzić w maju.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu