Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSpalarnia odpadów niebezpiecznych sprzedaje ekologiczne ciepło

Spalarnia odpadów niebezpiecznych sprzedaje ekologiczne ciepło

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 05 luty 2023 00:01
Spalarnia odpadów niebezpiecznych sprzedaje ekologiczne ciepło Fot: Eneris

Produktem przy spalania odpadów niebezpiecznych w spalarni Eneris Proeco, zlokalizowanej na terenach dawnego Zachemu jest ciepło. Ostatnio Eneris pochwaliło się znalezieniem kolejnego klienta na ten produkt w pewnym sensie uboczny w procesie spalania. Jest to zlokalizowana również w obszarze dawnego Zachemu spółka Purinova.

Purinova produkuje poliole poliestrowe oraz systemy poliuretanowe, które wykorzystywane są w budownictwie, w przemyśle chłodniczym oraz w motoryzacji. Do tej produkcji firma potrzebuje energie cieplną, dlatego zakup przez tą firmę ciepła od Eneris pozwoli zmniejszyć emisję cieplną do atmosfery, bowiem w Polsce najpopularniejsza forma produkcji ciepła to nieekologiczny węgiel.

 

- Cieszymy się, że do grona naszych klientów dołączyła kolejna firma działająca na terenie Bydgoskiego Parku Przemysłowego. Ciepło z odpadów przetwarzanych w naszej instalacji jest skutecznym remedium na problemy wynikające z kryzysu energetycznego i wysokich cen surowców kopalnych. Dziś naszą największą ambicją jest zapewnienie skutecznej dystrybucji ekologicznego ciepła dla wszystkich chętnych podmiotów działających na terenach dawnych Zakładów Chemicznych oraz Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego – powiedział Artur Wołowski, wiceprezes zarządu i dyrektor naczelny ENERIS Proeco.

 

- Strategicznym celem Purinova w duchu €misji zero 2050 r. jest dywersyfikacja źródeł dostarczanej energii. Przekształcanie odpadów niebezpiecznych w ekologiczne źródła odpowiada koncepcji circular economy realizowanej przez spółkę – podkreślił Grzegorz Gaweł, prezes zarządu spółki Purinova.

 

Ciepło nie będzie dostarczane jednak od razu, najpierw trzeba zbudować 1,5 km ciepłociąg, który połączy instalacje obu firm. Eneris dostarczać będzie parę o temperaturze od 175 do 185 °C przy ciśnieniu roboczym od 0,9 do 1 Mpa, dzięki czemu dostawy zrównoważonej energii realizowane są całodobowo, przez 365 dni w roku.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu