Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz i Perth współpracują od 25 lat. W tym roku planowane są uroczystości jubileuszowe

Bydgoszcz i Perth współpracują od 25 lat. W tym roku planowane są uroczystości jubileuszowe

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 luty 2023 06:47
Perth Perth CC BY-SA 2.0 by Robin Fernandes

Pod koniec stycznia radni szkockiego miasta Perth podjęli decyzję, aby w dniach 8 – 12 czerwca zorganizować specjalne uroczystości związane z uczczeniem 25-lecia współpracy partnerskiej z Bydgoszczą. Szkockie media informują, że na uroczystości zaproszony ma zostać prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski.

Z publikacji wynika, że przewiduje się, że w 2023 roku Bydgoszcz miałby odwiedzić provost Perth and Kincross (nazwa jednostki administacyjnej) Xander McDade. Provost to tytuł najwyższego przedstawiciela władz lokalnych, jest to odpowiednich polskich burmistrzów i prezydentów. Xander McDade na tę funkcję został wybrany przez radnych w wieku zaledwie 28 lat, przez co jest najmłodszym provostem w historii Perth. Goszczenie go nad Brdą będzie zatem ciekawym doświadczeniem.

 

W organizację obchodów w Perth zaangażowana ma zostać Polonia.

 

Współpraca pomiędzy Bydgoszczą i Perth rozpoczęła się w 1998 roku. W kolejnych latach w Bydgoszczy zawiązało się Towarzystwo Przyjaciół Miasta Perth, natomiast w Szkocji powołano stowarzyszenie Friends of Bydgoszcz.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu