Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy naukowcy z najbardziej opiniotwórczy w Polsce jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję

Bydgoscy naukowcy z najbardziej opiniotwórczy w Polsce jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 06 luty 2023 06:57
Bydgoscy naukowcy z najbardziej opiniotwórczy w Polsce jeżeli chodzi o sztuczną inteligencję European Union

Sztuczna inteligencja to przyszłość, niemal pewne jest, że zrewolucjonizuje nasze życie poprzez usprawnienie usług, czy poprawę jakości medycyny, dlatego jej rozwój to ważny aspekt badawczy. Okazuje się, że w latach 2010-2021 najczęściej cytowanymi w pracach naukowych polskimi naukowcami byli ci związani z dzisiejszą Politechniką Bydgoską.

Raport o cytowaniach przygotowało Laboratorium Analiz Statystycznych Ośrodka Przetwarzania Informacji. Pokazuje on, że na świecie największą rolę w rozwoju sztucznej inteligencji mają Stany Zjednoczone, Chiny i Indie, naukowcy z tych trzech państw wypracowali około 45% dorobku całej ludzkości. Polscy naukowcy w tym okresie opublikowali ponad 14 tys. prac naukowych, co plasuje ich na 5 miejscu w Unii Europejskiej. Polski wkład w badania nad SI miało 36 ośrodków badawczych, z tego największy udział miała Politechnika Bydgoska. Tym samym Bydgoszcz jest jednym z ważniejszych ośrodków badawczych nad SI w Europie.

 

Pracownicy bydgoskiej uczelni zapowiadają, że chcą dalej rozwijać tę przyszłościową dziedzinę nauki- Chcemy rozwijać ten obszar badań, także we współpracy z zagranicznymi instytucjami – mówi dr hab. inż. Łukasz Skowroński, prof. PBŚ, Prorektor ds. nauki i ewaluacji.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu