Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWspomnienie Leonarda Pietraszaka

Wspomnienie Leonarda Pietraszaka

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 luty 2023 13:37
Wspomnienie Leonarda Pietraszaka Fot: UMB

W środę 1 lutego dotarła do nas smutna informacja o śmierci Leonarda Pietraszaka Honorowego Obywatela Bydgoszczy. Wybitnego aktora, o którego dorobku artystycznym można by bardzo długo pisać, ale przede wszystkim bydgoszczanina, który przez całe życie, pomimo dużej kariery, trzymał relacje ze swoim miastem. Nie brakuje wybitnych bydgoszczan, którzy odnieśli sukces, ale niewielu jest takich, którzy na każdym kroku przypominają gdzie się urodzili. Taka postacią był Leonard Pietraszak, czym zdobył serca bydgoszczan.

 

Chcąc wspomnieć tę postać należy wrócić do 2018 roku, gdy w Miejskim Centrum Kultury odbyła się uroczystość nadania mu honorowego obywatelstwa połączona z pewnym benefisem artystycznym. Publiczność słuchała rozmowy z aktorem o jego najbardziej zapamiętanych rolach, ale klimat tamtego wydarzenia był szczególny.

 

- Już dzisiaj wpisuje się pan w panteon wielkich postaci naszego grodu. Myślę, że w kronikach bydgoskich zapisane to będzie na najważniejszych stronach i to chyba na złoto. Życzyłbym sobie jako bydgoszczanin, myślę że wszyscy bydgoszczanie, aby takich przyjaciół było wielu, bo przyjaźń jaką przekazał pan nam tutaj, to nie tylko wartość dodana, ale to jest też coś, co pokazuje naszą Bydgoszcz jako wielką – mówił wówczas przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Zbigniew Sobociński do Pieraszaka, choć czuło się wtedy, że wyraża odczucia większego grona bydgoszczan.

 

W 2021 r. państwo Wanda i Leonard Pietraszakowie przekazali Muzeum Okręgowemu w Bydgoszczy obrazy Jana Stanisławskiego i jego utalentowanych uczniów.

 

Leonard Pietraszak miał 86 lat, jego pogrzeb odbędzie się we wtorek 7 lutego – rozpocznie się Mszą Świętą w Katedrze o godzinie 12:00, następnie na Cmentarzu Starofarnym odbędą się uroczystości pogrzebowe.

 

Wolą artysty było, by zamiast kwiatów, przekazać datek na Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu