Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBiskup reformuje administracyjnie diecezje

Biskup reformuje administracyjnie diecezje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 luty 2023 06:21

Od XII wieku w polskim Kościele funkcjonuje jednostka administracyjna ,,dekanatu”. Dekanat skupia kilka parafii, na jego czele stoi dziekan, czyli jeden z proboszczów. Dekanat zajmuje się głównie kwestiami administracyjnymi w Kościele, ale też coraz powszechniej widoczne są działania związane ze współpracą w dekanatach np. w kwestii organizacji spowiedzi czy organizowaniu wydarzeń parafialnych. Biskup Krzysztof Włodarczyk powołał do życia dwa dekanaty: Osowa Góra i Solec Kujawski, jednocześnie dokonując zmian w granicach kilku innych.

Dekret w tej sprawie biskup Krzysztof Włodarczyk wydał 27 stycznia po konsultacjach z Radą Kapłańską. Główna zmiana to rozbicie Dekanatu Białe Błota, z którego części północnej utworzono Dekanat Osowa Góra w skład którego wejdzie 6 parafii. Dąbrówka Nowa, Kruszyn, Sicienko, Wtelno oraz dwie bydgoskie: św. Maksymiliana Kolbe oraz Wniebowstąpienia Pańskiego zlokalizowane w dzielnicy Osowa Góra. Te parafie przestaną być tym samym częścią Dekanatu Bydgoszcz I.

 

W Dekanacie Białe Błota pozostaje pięć parafii: Chrystusa Dobrego Pasterza, Łochowo, Murowaniec, Ciele i Przyłęki.

 

Dekanat Solec Kujawski tworzy natomiast pięć parafii, które wchodziło do tej pory w skład Dekanatu Bydgoszcz IV: Najświętszego Serca Pana Jezusa, św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz Nawrócenia św Pawła zlokalizowane w Solcu Kujawskim oraz parafia Matki Bożej Królowej Polski w bydgoskim Łęgnowie.

 

Liczba dekanatów tym samym wzrosła z 19 do 21.

 

Warte obejrzenia

  • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

    Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

Wiadomości z regionu