Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPort Morski w Gdyni popiera starania Bydgoszczy o bycie węzłem sieci bazowej

Port Morski w Gdyni popiera starania Bydgoszczy o bycie węzłem sieci bazowej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 luty 2023 06:51
Port Gdynia Port Gdynia

Zarząd Portu Morskiego w Gdyni jednogłośnie poparł starania Bydgoszczy o uzyskanie statusu węzła sieci bazowej TEN-T, tym samym dołączając do sygnatariuszy petycji kierowanej do Parlamentu Europejskiego. Formalnie inicjatywę wniósł dyrektor ds. rozwoju portu Leszek Jurczyk, który w październiku 2021 roku gościł na I Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku. O poparcie władz portu zabiegał Nowy Bursztynowy Szlak.


W dokumentach Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczących sieci TEN-T Bydgoszcz jest jedynym węzłem z województwa kujawsko-pomorskiego, sklasyfikowanym jednak w sieci kompleksowej, która ma być wdrożona do 2050 roku. Ambicje Bydgoszczy, które wynikają chociażby z przygotowań do budowy terminalu Bydgoszcz – Emilianowo są jednak związane z byciem w sieci bazowej, która wdrożona ma zostać do 2030 roku. Przewidywane przeładunki do 2030 zakładają znaczne przekroczenie minimalnych wymogów dla sieci TEN-T.

 

Rozwojem bydgoskiego węzła logistycznego jest zainteresowany gdyński, czego jednym z przejawów jest wspomniana uchwała. Gdyński port chcą rozwijać się potrzebuje bliskiej kooperacji z terminalami typu Emilianowo, dlatego jest to żywotny interes wszystkich stron. Bez rozwoju bydgoskiego węzła trudno będzie portom w Gdyni i w Gdańsku skutecznie rywalizować z portami z zachodu m.in. w Hamburgu czy w Rotterdamie.

 

Uchwała ta to kolejny element budowania współpracy bydgosko-gdyńskiej. Warto wspomnieć, że również na II Bydgoskim Forum Bursztynowego Szlaku, które odbyło się w październiku 2022 roku, gościli przedstawiciele gdyńskiego portu.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu