Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWZL ma dużą szansę na serwisowanie koreańskich myśliwców FA-50

WZL ma dużą szansę na serwisowanie koreańskich myśliwców FA-50

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 12 luty 2023 16:35
WZL ma dużą szansę na serwisowanie koreańskich myśliwców FA-50 GFDL 1.2 by Sergey Ryabtsev

Jesienią w obecności prezydenta Andrzeja Dudy Polska zakupiła od Koreańczyków 48 lekkich samolotów wielozadaniowych FA-50, pierwsze maszyny mają trafić do Polski jeszcze pod koniec tego roku, a całe zamówienie ma zostać zrealizowane do końca 2028 roku. Czy ich serwisowanie podobnie jak ma to miejsce w przypadku myśliwców F-16, będzie odbywało się w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy?

Dzisiaj jest jeszcze przedwcześnie, aby odpowiedzieć na to pytanie, ale jest to bardzo prawdopodobne. Słyszymy bowiem, że są one dość podobne technicznie do amerykańskich F-16. Koreański producent Korea Aerospace Industries przy tym projekcie współpracuje z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Niektórzy w branży uważają, że FA-50 to młodsza siostra F-16. Młodsza, bo myśliwce FA-50 produkowane są od 2002 roku.

 

Z tych powodów bydgoskie WZL wydają się naturalnym podmiotem serwisującym z uwagi na przez lata zdobywane doświadczenia przy serwisowaniu F-16 oraz współpracę z Lockheed Martin. Wojskowe Zakłady Lotnicze w Bydgoszczy ofijcalnie wyraziły chęć serwisowania FA-50.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu