Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW miejscu dawnego parkingu obok Opery Nova pracują archeolodzy. Są już pierwsze odkrycia

W miejscu dawnego parkingu obok Opery Nova pracują archeolodzy. Są już pierwsze odkrycia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 15 luty 2023 07:00
W miejscu dawnego parkingu obok Opery Nova pracują archeolodzy. Są już pierwsze odkrycia Fot: Bogusław Białas

Budowa IV kręgu Opery Nova po kilku latach perturbacji ruszyła, zanim rozpocznie się budowa nowego obiektu, którego częścią będzie podziemny parking, przyszły plac budowy zgodnie z prawem muszą zlustrować archeolodzy. Jak na razie dotarli już do pozostałości spichrza pruskiego z XIX wieku.

Prace archeologiczne obejmują obszar byłego prywatnego parkingu, który sąsiadował jeszcze do niedawna z operą. Z uwagi na trudną sytuację pogodową, w tym podmokły teren ekipa budowlana musi odkopywać wszystko ręcznie, co utrudnia zadanie. Na tym obszarze na przełomie XVIII i XIX roku funkcjonowała pruska infrastruktura wojskowa.

 

Fot: Bogusław Białas

 

Z racji sąsiedztwa z dawnym kościołem karmelickim (rozebranym pod koniec XIX wieku) nie można wykluczyć, że ekipy archeologiczne natchną się na odkrycia także z okresu średniowiecza.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu