Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKolejki po pączki – tak wygląda tłusty czwartek w Bydgoszczy

Kolejki po pączki – tak wygląda tłusty czwartek w Bydgoszczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 luty 2023 16:23

Tłusty czwartek to zapowiedź, że dobiega końca karnawał i w Kościele katolickim rozpocznie się za kilka dni Wielki Post, w czasach pogańskich natomiast było to pożegnanie zimy i powitanie wiosny, co prawda do kalendarzowej wiosny jeszcze miesiąc, ale mentalnie możemy zacząć już wchodzić w nastrój wiosenny. Pączka warto zjeść natomiast na szczęście.

Zjedzenie pączka na szczęście wynika z polskiego zwyczaju. A dlaczego akurat pączka? Trudno na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie, ale ten przysmak w polskiej kulturze obecny jest już od stuleci, był szczególnie popularny w XVII i XVIII wieku.

 

 

 

W tłusty czwartek pączki w Bydgoszczy można było kupić niemal na każdym kroku, sprzedawcy i cukiernicy na ten dzień przygotowali się specjalnie. Były jednak miejsca, gdzie smak pączków cieszył się taką legendą, że ustawiały się dość długie kolejki.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu