Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent Biden do Kijowa pojechał wagonem zmodernizowanym w Bydgoszczy

Prezydent Biden do Kijowa pojechał wagonem zmodernizowanym w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 luty 2023 13:32
Prezydent Biden do Kijowa pojechał wagonem zmodernizowanym w Bydgoszczy Fot: PESA

W poniedziałek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden niespodziewanie odwiedził Kijów, ta wizyta była bowiem ze względów bezpieczeństwa utrzymywana w tajemnicy. Bezpieczeństwo nie pozwala latać na Ukrainę samolotem, dlatego głównym środkiem transportu dla gości dyplomatycznych stała się kolej. Prezydent Joe Biden pojechał do Kijowa pociągiem z terytorium Polski. Wagon którym podróżował został zmodernizowany w Bydgoszczy przez PESA.

 

Wagon specjalny dla Kolei Lwowskich został przez PESA zmodernizowany w 2005 roku. Są w nim salon na spotkania, dwie sypialnie, kuchnia i dwie łazienki. Wnętrza są klimatyzowane i wyposażone w nowoczesne urządzenia elektroniczne. a design wnętrz odpowiadał Zespół Projektantów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Wagon zbudowano na specjalnych wózkach SUW 2000, które mają zmienny rozstaw kół, pozwalający na jazdę po torach o różnej szerokości. Ten ostatni element jest szczególnie ważny, bowiem w Polsce i na Ukrainie funkcjonują różne rozstawy torów.

 

 

 

Przed rokiem pisaliśmy o tym, że szef ukraińskich kolei przemieszcza się specjalnym pojazdem PESA610M, który służy mu jako mobilne centrum dowodzenia. Powstał on w jednym egzemplarzu w 2004 roku.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu