Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Czarnek zapowiada utworzenie na Politechnice Bydgoskiej wydziału lekarskiego

Minister Czarnek zapowiada utworzenie na Politechnice Bydgoskiej wydziału lekarskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 luty 2023 14:42
Minister Czarnek zapowiada utworzenie na Politechnice Bydgoskiej wydziału lekarskiego Archiwum

- Sprzymierzeńców macie państwo w Warszawie bardzo dużo – oświadczył w piątek na Politechnice Bydgoskiej minister odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe Przemysław Czarnek. Mowa oczywiście o pomyśle, aby utworzyć na tej uczelni kierunki lekarskie.

Temat możliwości utworzenia takiego kierunku pojawia się w kuluarowych dyskusjach od pewnego czasu, do tej pory jednak władze Politechniki Bydgoskiej unikały zabierania głosu w tej sprawie. Celem utworzenia wydziału lekarskiego byłoby zwiększenie kształcenia w zawodach medycznych, gdzie jak pokazała pandemia COVID-19 mamy spore deficyty, jednocześnie rozwój medycyny na w pełni bydgoskiej uczelni pozwoliłby ambitniej rozwijać tę dziedzinę nauki, niż ma to miejsce na Collegium Medicum, które zarządzane jest z Torunia.

 

W piątek w Bydgoszczy gościł minister Przemysław Czarnek, który spotkał z rektorem Politechniki Bydgoskiej prof. Markiem Adamskim, jednym z tematów rozmów była właśnie kwestia utworzenia nowego kierunku - Będzie to druga politechnika, po Politechnice Wrocławskiej, która będzie podejmowała się rozwoju na gruncie medycyny. To jest proszę państwa rzecz przyszłościowa, kształcenie lekarzy i w ogóle kadr medyczny z inżynierami, w dobie nowoczesności, postępu technicznego jest absolutnie wskazane – mówił już po tym spotkaniu, na konferencji prasowej, minister Czarnek, podkreślająć - Sprzymierzeńców macie państwo w Warszawie bardzo dużo.


Minister Łukasz Schreiber z kolei wskazał, że rozmowy o tym trwały od dłuższego czasu - Organizowaliśmy spotkania od wielu miesięcy, wspólnie z panem posłem Tomaszem Latosa, wspólnie z ministrem zdrowia będziemy przedstawiali następne kroki w tym, bo to jest rzecz, na którą wszyscy czekają – nie przeciwko komuś, ale po to, powstało nowe miejsce kształcenia studentów – brakuje nam pielęgniarek, brakuje nam lekarzy, potrzeba jest rozwoju kierunków medycznych.

 

Koncepcja utworzenia wydziału lekarskiego na którejś z bydgoskich uczelni publicznych popierana jest też przez posła Jana Szopińskiego z Lewicy.

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu