Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW Toruniu powstaje centrum badań i innowacji pod patronatem profesora Czochralskiego. Przeciwko tej formule głosowali bydgoscy radni

W Toruniu powstaje centrum badań i innowacji pod patronatem profesora Czochralskiego. Przeciwko tej formule głosowali bydgoscy radni

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 03 marzec 2023 00:27

Celem Kujawsko-Pomorskiego Centrum Naukowo Technologicznego im. prof. Jana Czochralskiego jest wspieranie nauki oraz postępy technologicznego, ma być to zatem przede wszystkim infrastruktura badawcza. Jest to kapitałowo kolejna spółka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, która według zamysłu władz województwa ma być zlokalizowana przede wszystkim wokół Torunia. To już z kolei budzi kontrowersje.

Postać prof. Jana Czochralskiego przez lata była niezbyt powszechna w wiedzy Polaków, choć to jego wynalazek pozwala dzisiaj produkować smartphony i calą nowoczesną elektronikę. Życiowo związany był z Kcynią.

 

Na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa zwrócił na to uwagę radny Roman Jasiakiewicz wskazując, że siedziba spółki szybciej powinna znaleźć się w rodzinnej Kcyni Czorchalskiego niż w Przysieku pod Toruniem, gdzie jest obecnie zarejestrowana. Jasiakiewicz wskazywał też na Bydgoszcz za sprawą funkcjonowania w tym mieście jedynej w województwie politechniki. Zasugerował nawet zlokalizowanie infrastruktury badawczej w budynku należącym do województwa przy ulicy Gimnazjalnej.

 

Oczekiwania radnego wsparł również wiceprzewodniczący sejmiku Łukasz Krupa. W poniedziałek radni głosowali nad przekazaniem spółce Kujawsko-Pomorskie Centrum Naukowo Technologiczne budynku po dawnym oddziale zakaźnym toruńskiego szpitala, aby tam rozwijała się infrastruktura badawcza. Wszyscy radni reprezentujący Bydgoszcz (z Koalicji Obywatelskiej i z PiS) zagłosowali przeciwko tej uchwale.

 

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

    W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Wiadomości z regionu