Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz funkcjonalnie może oddziaływać na Chojnice, Szczecinek i Wałcz

Bydgoszcz funkcjonalnie może oddziaływać na Chojnice, Szczecinek i Wałcz

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 07 marzec 2023 07:03

Firma opracowująca dla Metropolii Bydgoszcz Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dokonała delimitacji strefy potencjalnego oddziaływania metropolitalnego Bydgoszczy. Ta strefa przekracza granice województwa kujawsko-pomorskiego obejmując obszar województw: wielkopolskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego.

Tak określony obszar strefy potencjalnego metropolitalnego Bydgoszczy, obejmujący miasta powiatowe, dla których jest najbliższym dużym miastem, powinien zatem określać potencjalny docelowy zasięg systemu kolei regionalnej – zapisano w SUMP.

Autorzy tej delimitacji wskazują, że Bydgoszcz już oddziałuje na Piłę i Chojnice z uwagi na połączenia kolejowe. W planach budowy szybkiej kolei CPK jest budowa nowej linii kolejowej z Nakła do Koszalina przez Szczecinek, co sprawiłoby, że zaczęłyby się kształcić powiązania funkcjonalne Szczecinka z Bydgoszczą.

 

 

Autorzy SUMP wyznaczyli też nieco mniej rozległy obszar nazwany ,,strefą potencjalnego oddziaływania metropolitalnego”, który znajdowałby się w obszarze między: Toruniem – Inowrocławiem – Żninem – Sępólnem Krajeńskim – Tucholą oraz Świeciem i Chełmnem.

 

Kolejną płaszczyzną jaka pojawia się w opracowaniu jest ,,strefa podmiejska”, czyli obszar najbliżej powiązany z Bydgoszczą, gdzie widoczne jest zjawisko przeprowadzania się mieszkańców Bydgoszczy. Ta strefa miała by znaleźć się w obszarze: Szubin – Łabiszyn – Nowa Wieś Wielka – Solec Kujawski – Dąbrowa Chełmińska – Koronowo i Siecienko.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

    W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Wiadomości z regionu