Jesteś tutaj: HomeBydgoszczReportaż o Zachemie nominowany do prestiżowej niemieckiej nagrody

Reportaż o Zachemie nominowany do prestiżowej niemieckiej nagrody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 08 marzec 2023 07:08
Reportaż o Zachemie nominowany do prestiżowej niemieckiej nagrody Kadr z Arte.tv

Na początku roku francusko-niemiecka telewizja Arte wyemitowała reportaż o sytuacji terenów skażonych po zakładach Zachem w Bydgoszczy. Reportaż ,,Re: Wisła w niebezpieczeństwie” oglądać można aż w 6 językach. Jego twórca Jan Mammey poinformował, że reportaż został nominowany do nagrody na 33. Deutscher Kamerapreis.

 

Po polsku jest to Nagroda Niemieckiej Kinematografii. Reportaż przyczynił się na pewno do wzrostu świadomości o zagrożeniu ekologicznym jakie ma miejsce w Bydgoszczy. O ile dla osób lokalnie interesujących się tematem są to znane informacje, to reportaż w kilku europejskich językach pozwolił temat znacznie bardziej umiędzynarodowić.

 

- Żadna instytucja nie traktuje sprawy poważnie – mówi rektor w trakcie reportażu pokazując odpady jakie pozostały po dawnych zakładach Zachem.

 

- Od ponad 5 lat to leży i wsiąka w glebę. Bardzo smutne jest, że od ujawnienia zanieczyszczenia do jego usunięcia bardo wiele czasu mija – wypowiada się prof. Mariusz Czop z krakowskiej AGH, który prowadzał w Zachemie badania, które pokazały, iż mamy do czynienia z zagrożeniem w dużej skali.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu