Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTemat płac w MZK wciąż nie rozstrzygnięty

Temat płac w MZK wciąż nie rozstrzygnięty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 marzec 2023 00:31
Temat płac w MZK wciąż nie rozstrzygnięty Fot: MZK

Wieloletnia umowa pomiędzy MZK i miastem została zawarta, co wydawać się może zamyka problematykę wokół miejskiego przewoźnika na dłuższy czas. Wciąż jednak nie ma uzgodnień co do kwestii regulowania płac w MZK w przyszłości, co było elementem porozumienia zawartego na początku lipca, kończącego bunt załogi. Z informacji jakie uzyskaliśmy, umowa zawarta pomiędzy MZK i miastem, w praktyce nie dotyka kwestii ewentualnych podwyżek płac w najbliższych latach.

7 lipca zostało zawarte porozumienie, które zakładało wzrost wynagrodzeń o około 350 zł na etat od lipca 2022 roku, co zostało zrealizowane. Ustalono również jak informował 7 lipca prezydent Rafał Bruski – Wspólne wypracowanie do końca sierpnia br. harmonogramu i zasad przyszłych rozwiązań płacowych w spółce oraz systemowych rozwiązań finansowania komunikacji miejskiej.

 

Ten punkt nie został zrealizowany zdaniem Solidarności do dzisiaj. We wtorek odbyło się spotkanie w gronie sygnatariuszy lipcowego porozumienia i ta kwestia była poruszana przez NSZZ Solidarność – Z tego co mówił prezes MZK, to na dzisiaj nie ma środków na jakiekolwiek podwyżki płac w tym roku – informuje nas Leszek Walczak, przewodniczący bydgoskiej Solidarności.

 

Solidarność podtrzymuje też stanowisko, że stawki zapisane w umowie zawartej pomiędzy MZK i ratuszem w lipcu nie wystarczą, aby przeprowadzić restrukturyzację firmy. W lutym ustalono, że w latach 2023 i 2024 MZK otrzyma zapłatę o 16,6% wyższą, za każdy przejechany kilometr, niż otrzymuje prywatna firma Mobilis, natomiast w latach 2025-2032 będzie to o 12% więcej. Solidarność stoi na stanowisku, że w latach 2025-2023 zapłata powinna być o 15% wyższa niż z oferty Mobilisu, ponadto poza stawkami z oferty powinny być finansowane tzw. dojazdy, czyli koszty przejazdu autobusu z zajezdni na oddalone przystanki początkowe.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu