Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZwiązana z rosyjskimi mediami państwowymi agencja rozpowszechnia materiał z Bydgoszczy na cały świat

Związana z rosyjskimi mediami państwowymi agencja rozpowszechnia materiał z Bydgoszczy na cały świat

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 marzec 2023 00:24

W ofercie powiązanej z Russia Today (RT) agencji prasowej znajdują się nagrania z ubiegłotygodniowego wiecu tzw. kamratów, na którym atakowano NATO, straszono Polaków Ukraińcami i wzywano do zaprzestania wspierania Rosji w wojnie z Rosją. Materiał poszedł w świat za pośrednictwem klientów tej agencji.

Przed tygodniem informowaliśmy o tym, że o bydgoskim zgromadzeniu informowały rosyjskojęzyczne media, głównie powiązane z oligarchą Małofiejewem, którego Unia Europejska oskarżą o wspieranie agresji wobec Ukrainy. Okazuje się jednak, że Rosjanom udało się temat wyeksportować też do mediów posługujących się językami z rodziny łacińskich.

 

Ktoś nagrywał dla agencji związanej z RT

Nagranie ze zgromadzenia na Starym Rynku, które po 1,5 godzinie decyzją prezydenta Bydgoszczy zostało rozwiązane (przez przedstawiciela ratusza) z uwagi na podburzanie przeciwko uchodźcom z Ukrainy, pojawiło się w ofercie agencji należącej do Russia Today. Oznacza to, że albo przedstawiciel tej agencji pojawił się w Bydgoszczy, albo materiał nagrał ktoś na zlecenie RT. Agencja oferuje ten materiał dla swoich klientów w językach: angielskim, francuskim, hiszpańskim i arabskim.

 

RT czyli machina propagandowa Kremla

Russia Today jest w całości zależna od państwa, zdaniem ekspertów służy głównie propagowaniu narracji kremlowskiej na świat. Od lutego 2022 roku jej nadawanie w Polsce zablokowała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (w związku z rosyjską agresją na Ukrainę), podobne działania podjęły: Niemcy, Łotwa i Wielka Brytania.

 

Media z Kamerunu informują o Bydgoszczy

Nagranie wywodzące się z agencji podległej RT publikuje chociażby francuskojęzyczne Afrique Media z Kamerunu. Materiał z kanału YT można zobaczyć poniżej:

 

Ciężko jest oszacować jaka jest skala publikacji medialnych o tamtym wiecu, bowiem nie wszystkie media emitują swoje materiały w internecie.

 

Czy więc był organizowany na zamówienie rosyjskiej propagandy?

To pytanie wydaje się dzisiaj bardzo na czasie – czy sam więc nie był celowo zaplanowany pod tego typu propagandę, która ma pokazywać w państwach niekoniecznie europejskich, że chociażby Polacy sprzeciwiają się polityce swojego rządu wsparcia dla Ukrainy, prawda jest natomiast taka, że Polacy według badań Eurobarometru są najbardziej przekonani w Europie do wspierania Ukrainy, natomiast na scenie politycznej w tej kwestii panuje consensus.

 

Pojawienie się materiału na rosyjskiej agencji nakazuje zadać pytanie, czy rosyjskie służby inspirowały to wszystko.

 


Sobotnie zgromadzenie naszym okiem:Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu