Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProfesor Marek Harat włączy się w tworzenie Wydziału Medycznego na Politechnice

Profesor Marek Harat włączy się w tworzenie Wydziału Medycznego na Politechnice

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 17 marzec 2023 15:16
Profesor Marek Harat włączy się w tworzenie Wydziału Medycznego na Politechnice Fot: Ryszard Wszołek

Profesor Marek Harat to ceniony polski neurochirurg, który znany był z pomocy sportowcom po ciężkich wypadkach, obecnie związany jest z 10 Wojskowym Szpitalem Klinicznym z Poloitechniką w Bydgoszczy oraz Collegium Medicum. Postanowił się podjąć też pracy przy tworzeniu Wydziału Medycznego na Politechnice Bydgoskiej.

– Cieszę się bardzo, że będę mógł współpracować z uczelnią przy tworzeniu nowego wydziału. To jest bardzo interesująca i potrzebna inicjatywa. Jedynie zwiększenie kształcenia przyszłych lekarzy, może wyciągnąć Polskę z niechlubnego, przedostatniego miejsca w UE w liczbie lekarzy i pielęgniarek na 100 tys. mieszkańców. Studia na kierunku lekarskim cieszą się dużym zainteresowanie. Prestiżowe jest to, że w Bydgoszczy będzie jeszcze jeden taki kierunek – mówi prof. dr hab. n. med. Marek Harat.

 

Profesor Harat przeprowadził wiele nowatorskich operacji i pionierskich zabiegów neurochirurgicznych, związanych z m.in. z leczeniem choroby Parkinsona, zespołu obsesyjno-kompulsywnego, mózgowego porażenia dziecięcego oraz patologicznej otyłości.

 

O tym, że bydgoska uczelnia chce utworzyć kierunek lekarski dowiedzieliśmy się dość niedawno przy okazji wizyty ministra Przemysława Czarnka, w ostatnią sobotę na Politechnice gościł minister zdrowia Adam Niedzielski, jak widać w dość zaawansowanym stadium jest też pozyskiwanie kadry medycznej. Kierunki medyczne Politechnika planuje uruchomić od jesieni 2024 roku.

 

– Prowadzimy intensywne rozmowy i działania dotyczące utworzenia zespołu dydaktyków na nowym Wydziale Medycznym. Koncentrujemy się także na zapewnieniu niezbędnej infrastruktury dla przyszłych studentów oraz akademickiej kadry lekarskiej. Chcielibyśmy rozpocząć kształcenie medyków wraz z początkiem roku akademickiego 2024/2025. – mówi dr. hab. inż. Szymon Różański, prof. PBŚ, prorektor ds. rozwoju.

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu