Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,To sygnał, że w tamtym czasie wieś sprawdziła się w walce o niepodległość”

,,To sygnał, że w tamtym czasie wieś sprawdziła się w walce o niepodległość”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 20 marzec 2023 12:05
,,To sygnał, że w tamtym czasie wieś sprawdziła się w walce o niepodległość” Fot: Bogusław Białas

W niedzielę odbyły się uroczystości 42. rocznicy Bydgoskiego Marca 1981 roku – przypomnienie wydarzeń, które rozpoczęły się od strajku chłopskiego okupacyjnego przy ulicy Dworcowej, przez pamiętną sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej, gdy działaczy Solidarności siłą wyrzucono z dzisiejszego budynku Urzędu Wojewódzkiego, przez groźbę strajku generalnego w całym kraju, z finałem jakim była rejestracja chłopskiej Solidarności, co było od początku kluczowym postulatem.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się przy ulicy Dworcowej, pod siedzibą dawnego ZSL, gdzie 16 marca 1981 roku rozpoczął się strajk okupacyjny chłopów. Ten element uroczystości był szczególnie ważny, bowiem zebrali się tam wczoraj zarówno przedstawiciele powiązani z PiS oraz PO, co w dzisiejszym czasie spolaryzowanej walki politycznej nie zdarza się zbyt często.

 

Rozpoczynając uroczystości, uczestnik tamtych wydarzeń Wojciech Mojzesowicz mówił, że Bydgoski Marzec - To sygnał, że w tamtym czasie wieś sprawdziła się w walce o niepodległość. To była bardzo ważna rzecz, nie zapominajmy tego.

 

- To był ważny protest bo wtedy były przyjęte zadania do zrobienia – rejestracja związku, zmiana ustroju, systemu – podkreślał Mojzesowicz.

 

- To szczególne miejsce nie tylko dla Bydgoszczy, ale dla całego naszego kraju, dla naszej drogi do niepodległości – zaznaczał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Jak pokazały kolejne dni, kolejne wydarzenia tu w Bydgoszczy, od 16 marca przez wydarzenia, które mieliśmy w kolejnych dniach, doszliśmy do stanu w którym ta władza uległa, tym którzy walczyli o ideę.

 Kolejna część uroczystości odbyła się w Urzędzie Wojewódzkim, gdzie 19 marca władza komunistyczna siłą wyprosiła działaczy Solidarności, którzy przyszli wstawić się tam za chłopami. Dla podkreślenia rangi tamtego wydarzenia, sala sesyjna w Urzędzie Wojewódzkim, nosi nazwę Bydgoskiego Marca.

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu