Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKliniki Zdrówko i Gameta będą kontynuować miejski program wspierania płodności in vitro

Kliniki Zdrówko i Gameta będą kontynuować miejski program wspierania płodności in vitro

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 marzec 2023 06:48

Kilka miesięcy temu bydgoscy radni podjęli decyzję o kontynuacji rozpoczętego w 2019 roku programu refundacji metody in vitro w latach 2023-2026. W drodze przetargu wyłoniono, że przy miejskim finansowaniu świadczenia dla par będą świadczyć: Klinika Zdrówko z Niemcza oraz Klinika Gameta z ulicy Ogińskiego, te same dwa podmioty realizowały program w latach 2019-2022.

W latach 2019-2022 z pomocy skorzystało około 500 par, co przełożyło się na przynajmniej 83 ciąże (nie ma obowiązku informowania). W latach 2023-2026 budżet miasta przeznaczy na wsparcie tej metody 2 mln zł, zakłada się, że będzie to pomoc dla 72 par rocznie. .

 

- Musimy pamiętać o tym, że przynajmniej jedna piąta para w okresie rozrodczym ma problem z płodnością. W tej grupie mniej więcej około 2% do 3% będzie musiało skorzystać z procedury in vitro, bo nie ma innej metody pomocy tym parom – wyjaśnia lekarz Rafał Adamczak, związany z kliniką Zdrówko. Wskazywał on, że w pierwszym programie realizowanym do 2022 roku skuteczność była na poziomie europejskim, czyli w 32-35% dochodziło do ciąż, a przekładało się to na urodzenia na poziomie 25-30%.

 

- Wydaje nam się, że ta polityka prowadzona przez Urząd Miasta jest tak ważna dla naszego społeczeństwa – ocenia Adamczak, jednocześnie wyrażając ubolewanie, że od kilku lat nie są realizowane rządowe programy - Szkoda, że nie mamy możliwości realizowania programu o takim zasięgu jak był realizowany w latach, gdy był to program rządowy, bardzo dużo się wtedy dzieci urodziło.

 

Program - edycja 2023-2026 obejmuje:

• dofinansowanie w wysokości do 7000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego

• dofinansowanie w wysokości do 7000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych)

• dofinansowanie w wysokości do 3000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.


Pary zainteresowane uzyskaniem wsparcia mogą zgłaszać się bezpośrednio do tych klinik lub do Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miasta. Realizatorami miejskiego programu in vitro w edycji 2023-2026 są: Klinika Zdrówko (Al. Adama Mickiewicza 23, Niemcz) oraz Klinika Gameta (ul. Ogińskiego 2, Bydgoszcz).

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu