Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPunkt pomocy dla uchodźców na razie znika bo nie ma lokalu

Punkt pomocy dla uchodźców na razie znika bo nie ma lokalu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 marzec 2023 13:39

Utworzony na przełomie kwietnia i maja sklep społeczny dla uchodźców z Ukrainy, zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Kamiennej pomógł przez ten czas ponad 20 tys. osobom. Przebywające w Bydgoszczy rodziny ukraińskie przychodziły tutaj co tydzień, teraz jakby zostali bez pomocy, bowiem wolontariusze nie mają gdzie pomagać. Być może ktoś posiada obecnie nieużytkowany lokal i byłby wstanie pomóc. Wśród gości tego miejsca był mer Lwowa Andrij Sadowy, który osobiście podziękował wolontariuszom za pomoc.

Lokal w którym świadczono pomoc na prawie rok udostępnili bezpłatnie właściciele, okres współpracy skończył się jednak w połowie marca, była propozycja przenosin na ulicę Fordońską, ale koszty adaptacji lokalu i podatki były tak duże, że nie byłoby pieniędzy na pomoc uchodźcom. Trzeba pamiętać, że ten punkt funkcjonował bez żadnej pomocy publicznej, głównie dzięki darczyńcom, w tym przede wszystkim zaangażowaniu Rotary Club.

 

Na razie ta misja nie może być kontynuowana, choć potrzebujących nie brakuje, pomagano w szczególności osobom chorym onkologicznie, osobami z niepełnosprawnościami oraz emerytom, których miesięczny dochód w przeliczeniu na złotówki wynosi 200-300 zł.

 

Osoby mogące jakoś pomóc mogą się kontaktować z naszą redakcją (redakcja@portalkujawski.pl), z chęcią o możliwościach pomocy powiadomimy wolontariuszy.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu