Jesteś tutaj: HomeBydgoszczByły bydgoski biskup pozwał księdza za książkę

Były bydgoski biskup pozwał księdza za książkę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 25 marzec 2023 06:08

Ksiądz profesor Dariusz Oko w 2020 roku wydał książkę ,,Lawendowa mafia” - Wstrząsająca, odważna książka, w której ks. Dariusz Oko, profesor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, podejmuje próbę rzucenia światła na działająca w Kościele homoseksualną, lawendową mafię, która niczym ukryta choroba toczy Kościół – czytamy w opisie do tej książki. W książce pojawiają się nawiązania do spraw związanych z bp. Janem Tyrawą oraz jego związkami z nieżyjącym już kardynałem Gulbinowiczem. Były ordynariusz diecezji bydgoskiej pozwał ks. prof. Oko.


Emerytowany ordynariusz diecezji bydgoskiej domaga się przeprosin, usunięcia fragmentów książki (z uwagi na jej wydruk w praktyce wycofania niewyprzedanego nakładu). Interesy ks. prof. Oko w tej sprawie reprezentuje instytut Ordo Iuris, który ujawnił, że doszło do złożenia pozwu o ochronę dóbr osobistych.

 

 

Ordo Iuris opierając się na publikacjach medialnych wskazuje, że sprawa byłego księdza Pawła K., który w Bydgoszczy dopuścił się przestępstw pedofilskich, który wcześniej został za zgodą bp. Tyrawy przeniesiony do Bydgoszczy, obciąża byłego ordynariusza. Takie też stanowisko zajął w imieniu ks. Oko Ordo Iuris odmawiając spełnienia żądań. Dodać należy, że bydgoski sąd zasądził na rzecz ofiary Pawła K. od diecezji bydgoskiej i archidiecezji wrocławskiej spore odszkodowania, co potwierdza iż doszło do rażących zaniedbań ze strony hierarchów kościelnych.

 

W połowie 2021 roku ta sprawa sprawiła, że Watykan wymusił na bp. Tyrawie rezygnację z funkcji.

 

Nie mamy informacji czy po odpowiedzi Ordo Iuris biskup Tyrawa wycofał pozew, jeżeli nie, sprawa trafi na sądową wokandę.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu