Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTemat obwodnicy Białych Błot wciąż aktualny, tylko standardowo się wokół niego nic nie dzieje

Temat obwodnicy Białych Błot wciąż aktualny, tylko standardowo się wokół niego nic nie dzieje

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 26 marzec 2023 17:32

O pomyśle budowy obwodnicy Białych Błot słyszymy od grudnia 2017 roku, wówczas kilka samorządów podpisało nawet list intencyjny w tej sprawie. Z uwagi, że inwestycja ta dotyczy przebiegu drogi wojewódzkiej, ta kwestia będzie przedmiotem informacji Zarządu Województwa o inwestycjach drogowych, która zostanie w poniedziałek przedstawiona radnym wojewódzkim. Za dużo nie ma jednak co przedstawiać, bowiem zaawansowanie tego zadania oszacowane jest na 0%.

Pisząc bardziej prosto, w praktyce nie zrobiono prawie nic. Powoli ta sprawa staje się telenowelą, bowiem od wspomnianego grudnia 2017 roku przygotowywane jest studium techniczno ekonomiczno-środowiskowe, którego wykonawca miałby wskazać potencjalny przebieg obwodnicy, czy zasugerować np. budowę tunelu w przebiegu ulicy Szubińskiej. Póki jednak co nie mamy nawet wykonawcy.

 

Rok 2018 był dla Białych Błot specificzny, a ten samorząd jest liderem projektu, bowiem wójt do czasu wyboru nowego w jesiennych wyborach, przebywał w areszcie śledczym. Próby wyboru wykonawcy podjęto dopiero w 2021 roku, ale przetargi nie przyniosły skutku. Jeden z powodów był taki, że trzeba było nieco do planowanego budżetu dołożyć, część samorządów jak Bydgoszcz się na to zdeklarowały, inne były już w tym zakresie mniej wyraziste. Z informacji na jutrzejszą sesję wiemy jedynie, że w planach jest kolejny przetarg na wykonawcę STEŚ. Kiedy? Trudno powiedzieć.

 

Sam wybór wykonawcy STEŚ to będzie dopiero początek długiej drogi, opracowanie tego studium przy uwzględnieniu potrzeby przeprowadzenia konkretnych konsultacji z mieszkańcami, bowiem temat obwodnicy budzi emocje w tej gminie oraz uzyskanie decyzji środowiskowej to trzeba liczyć około 2 lat. Dopiero jednak wówczas będzie można myśleć o pracach drogowych.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu