Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTunezyjczyk chciał wziąć w Bydgoszczy fikcyjny ślub. O co chodzi w tej sprawie?

Tunezyjczyk chciał wziąć w Bydgoszczy fikcyjny ślub. O co chodzi w tej sprawie?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 marzec 2023 07:09
Tunezyjczyk chciał wziąć w Bydgoszczy fikcyjny ślub. O co chodzi w tej sprawie? Fot: Straż Graniczna

W ostatnich dniach przez ogólnopolskie media przewija się sprawa 32-letniego Tunezyjczyka, który chciał w Bydgoszczy wziąć ślub 32-letnią bydgoszczanką, która jak przyznała funkcjonariuszom Straży Granicznej nie widziała go nigdy przed wyrażeniem zgody  na oczy, co pozwoliłoby zalegalizować jego pobyt na terytiym UE. Chęć wzięcia ślubu, nawet w takich dziwnych okolicznościach nie jest niczym z punktu widzenia prawa zabronionym, problemy 38-latka dotyczą jednak tego, że w Polsce przebywał nielegalnie.

 

Obywatel Tunezji na teren Unii Europejskiej dostał się w 2021 roku jako turysta, dokładniej odwiedził Grecję na podstawie 10-dniowej wizy turystycznej - Mężczyzna doskonale zdawał sobie sprawę, że po wygaśnięciu wizy (ważnej na 10 dni), na podstawie której wjechał do Grecji, łamie przepisy pobytowe obowiązujące na obszarze strefy Schengen. Niestety po ponad półtora roku Tunezyjczyk nie znalazł pracy, ani praca jego – informuje Nadwiślańska Placówka Straży Granicznej.

 

Dwa miesiące przed zatrzymaniem mężczyzna przekroczył granicę niemiecko-polską, z uwagi na wygaśniecie już w 2021 roku jego wizy, przebywał w obu krajach nielegalnie. W Polsce za pomocą portalu randkowego nawiązał kontakt z bydgoszczanką którą przekonał wirtualnie do ślubu, który był zaplanowany, plany te pokrzyżowało jednak zatrzymanie go tydzień wcześniej przez Straż Graniczną - Podczas przesłuchania kobieta sama przyznała, że to obywatel Tunezji jako pierwszy nawiązał z nią kontakt, a zgodę na zawarcie związku małżeńskiego planowanego na przyszły tydzień, wyraziła jeszcze zanim osobiście poznała Tunezyjczyka. Obecnie zapewnia mu zarówno zakwaterowanie jak i wyżywienie, a przez cały okres znajomości „młoda para” porozumiewa się między sobą za pomocą aplikacji ‘translator’ w telefonie – informuje SG.

 

Straż Graniczna wystąpiła do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy o tymczasowe umieszczenie go w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców do czasu dalszych rozstrzygnięć w jego sprawie. Najprawdopodobniej, z uwagi na złamanie przepisów pobytowych, sprawa ta zakończy się deportacją.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

  Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

 • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

  Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu