Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRada Miasta Bydgoszczy zaapelowała o ministerialną dotację Festiwalu Prapremier

Rada Miasta Bydgoszczy zaapelowała o ministerialną dotację Festiwalu Prapremier

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 02 kwiecień 2023 00:50
Rada Miasta Bydgoszczy zaapelowała o ministerialną dotację Festiwalu Prapremier Archiwum

Festiwal Prapremier to jedna z marek teatralnych Bydgoszczy, tegoroczna edycja na chwilę obecną zostanie sfinansowana tylko z dotacji z budżetu województwa oraz Bydgoszczy, bowiem Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało dotacji. Teatr Polski od rozdziału dotacji przez resort się odwołał, w środę poparcie dla tego odwołania wyraziła Rada Miasta Bydgoszczy bez głosów sprzeciwu, swoje poparcie udzielił natomiast także wiceminister Jarosław Wenderlich, szef klubu radnych PiS.

 

Również rok temu pierwotnie ministerstwo nie przyznało dotacji, po odwołaniu się Teatru Polskiego, a także ubiegłorocznym apelu Rady Miasta, który przyjęty został po awanturze na sesji, ostatecznie przyznano z ministerstwa 150 tys. zł. Radni Koalicji Obywatelskiej i Lewicy, którzy wyszli z tym apelem, liczą na pozytywne rozpatrzenie odwołania również w tym roku.

 

Uniwersalny wydźwięk i zasięg Festiwalu Prapremier oraz jego wysoka ocena wystawiona przez Międzynarodowe Jury oraz widzów, potwierdzają wysoką wartość artystyczną, i zaangażowanie w sprawy społeczne, również poza granicami Polski – napisano w stanowisku radnych - Hasłem tegorocznej XXI edycji będą POLA WALKI rozpatrywane jako różnorodne przestrzenie konfliktów – tych toczących się realnie, choćby za naszą wschodnią granicą, wewnętrznie na poziomie wspólnot czy społeczeństw, jak i globalnie – na przykład walka o dobro naszej planety.

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu