Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrzyszłość bydgoskiego lotniska może w dużej mierze leżeć w gestii Brukseli

Przyszłość bydgoskiego lotniska może w dużej mierze leżeć w gestii Brukseli

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 25 kwiecień 2023 11:52
Przyszłość bydgoskiego lotniska może w dużej mierze leżeć w gestii Brukseli Fot: PLB

Kilka tygodni temu informowaliśmy o tym, że Port Lotniczy Bydgoszcz musi zwrócić ok. 10 mln zł dokapitalizowania Województwu Kujawsko-Pomorskiemu, aby nie doszło do sytuacji w której mielibyśmy do czynienia z niedozwoloną pomocą publiczną. Wracamy do tego tematu, aby go bardziej dogłębnie wyjaśnić, mając stosunkowo dobre informacje.

W tej sprawie nie chodzi tylko o jedno umorzenie akcji, co mogące się pojawiać obawy, co do możliwości dalszego dokapitalizowania lotniska, na pokrywanie strat, które trzeba się liczyć, że w najbliższych latach będą się jeszcze pojawiać. Przyczyną umorzenia akcji było przekroczenie 200 tys. pasażerów, co zdaniem przepisów unijnych nie kwalifikuje portów lotniczych do pomocy publicznej. Zakładać trzeba, że próg 200 tys. pasażerów bydgoskie lotnisko będzie przekraczać.

 

Z uwagi na pandemie przepisy przejściowe mają być wydłużone

Do końca 2020 roku obowiązywały przepisy przejściowe, które pozwalały nie stosować się do wymogu 200 tys. pasażerów rocznie. W odpowiedzi na zapytania radnego Jerzego Gawędy, Urząd Marszałkowski poinformował, że Komisja Europejska opublikowała w marcu w języku angielskim rozporządzenie przedłużające zasady przejściowe do wiosny 2027 roku, z uwagi na niekorzystny wpływ pandemii COVID-19 na kondycję branży lotniczej. Ta regulacja w życie ma wejść w momencie przetłumaczenia na pozostałe języki Unii Europejskiej.

 

Można się spodziewać zatem, że dojdzie do przedłużenia zasad przejściowych o kolejne lata, przez co w najbliższych latach będzie można dokapitalizowywać Port Lotniczy Bydgoszcz nie naruszając unijnego prawa. Trzeba jednak mieć świadomość, że po 2026 roku to może się zmienić.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • W Polsce jest ok. 30 tys. osób bezdomnych. Szczególnie trudna jest dla nich zima

  Zima jest najtrudniejszym okresem w roku dla osób dotkniętych kryzysem bezdomności – to wtedy odnotowuje się wśród nich największą liczbę zgonów, a liczba potrzebujących gwałtownie rośnie. Dlatego organizacje pomocowe przygotowują się do tego sezonu już od kilku tygodni. – Noclegownie, jak sama nazwa wskazuje, są czynne tylko w nocy, a w sezonie zimowym udostępniamy ogrzewalnie, gdzie osoba potrzebująca wsparcia może przebywać też w ciągu dnia. Żeby nasi podopieczni mieli okazję czymś się zająć, otworzyliśmy kąciki biblioteczne, ponieważ osoby w kryzysie bezdomności uwielbiają czytać – mówi Beata Humięcka, dyrektorka Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”.

 • Polacy w święta generują o 1/4 więcej odpadów niż zwykle. Są problemy z ich segregowaniem

  Święta to czas wzmożonej konsumpcji i zakupów, a w efekcie kosze na śmieci zapełniają się tonami odpadów – od opakowań po detergentach wykorzystanych podczas przedświątecznych porządków, przez papiery, wstążki czy tasiemki do pakowania prezentów, pudełka po słodkościach, aż po niebezpieczne odpady po środkach pirotechnicznych kupionych na sylwestrową noc. – W okresie okołoświątecznym generujemy nawet 25 proc. więcej odpadów więcej niż zwykle – mówi Magdalena Dziczek, twórczyni aplikacji Sorteusz. To narzędzie, które podpowiada użytkownikom, jak odpowiednio posegregować śmieci. Dla wielu Polaków wciąż jest to poważne wyzwanie, przez co większość odpadów trafia do spalenia lub na wysypiska zamiast do recyklingu.

Wiadomości z regionu