Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNowa Lewica i Platforma Obywatelska 1 maja apelują do rządu o uruchomienie Krajowego Programu Odbudowy

Nowa Lewica i Platforma Obywatelska 1 maja apelują do rządu o uruchomienie Krajowego Programu Odbudowy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 maj 2023 14:32

1 maja jest dniem wolnym od pracy za sprawą popularnego Święta Pracy, tego dnia co roku przypada też kolejna rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Bydgoska Lewica tradycyjnie zebrała się na Placu Wolności na 1-majowej manifestacji, w tym roku głównie skupiają się jednak wszyscy na Warszawie, stąd też frekwencja nie była specjalnie dużą. Z kolei działacze bydgoskiej Platformy Obywatelskiej i młodzieżowej Nowej Generacji na Wyspie Młyńskiej podkreślali korzyści obecności Polski w Unii Europejskiej.

Lewicowe obchody do m.in. przypomnienie o tym, że wciąż dochodzi do łamania praw pracowniczych, stąd też walka o prawa pracowników, w której leży geneza ustanowienia Międzynarodowego Dnia Solidarności Ludzi Pracy jest istotne. Działacze PO z kolei skupiali się na pokazywaniu inwestycji, które powstały w Bydgoszczy i w okolicy dzięki środkom z Unii Europejskiej – wspomniano chociażby o budowie drogi ekspresowej S5, czy modernizacji Młynów Rothera, przed którymi zresztą odbyła się konferencja prasowa tego środowiska politycznego. Po zakończeniu konferencji rozdawano mieszkańcom okolicznościową pocztówkę.

 

Wspólny przekaz jaki wyszedł z jednego i z drugiego wydarzenia dotyczy natomiast funduszy z Krajowego Programu Odbudowy, na odbudowę europejskich gospodarek po pandemii COVID-19, te środki do Polski póki co jeszcze nie trafiły – Rok 2023 to rok historyczny dla Polski, ten rok historyczny polega na tym, że na jesieni tego roku odbędą się wybory i przed nami duże wyzwanie, czy Polska będzie krajem demokratycznym – mówił na obchodach lewicowych poseł Jan Szopiński – Od blisko dwóch lat czekamy aby do Polski trafiły środki z Krajowego Programu Odbudowy.

 


 

Lewicowe obchody zakończyło tradycyjne złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem, jako gestu hołdu dla ludzi pracy.

 

- 158 mld zł, które czeka w Brukseli, gdybyśmy tylko chcieli się po nie schylić, przestali łamać własna Konstytucje, upartyjniać własne sądy. Jest do wzięcia 158 mld zł, to jest bodajże pół miliarda na każdy polski powiat – podkreślał europoseł Radosław Sikorski pod Młynami Rothera.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu