Jesteś tutaj: HomeBydgoszczEnea informuje nas, że Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy nie może liczyć na niższe rachunki

Enea informuje nas, że Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy nie może liczyć na niższe rachunki

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 maj 2023 00:06

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy jest jednostką prowadzoną przez Miasto Bydgoszcz, zajmuje się najprościej ujmując świadczeniem pomocy społecznej dla mieszkańców. Po przyjęciu przez parlament ustawy wydawało się, że ceny prądu dla jednostek podległych samorządom zostały zamrożone, ten przykład pokazuje, że tak nie jest do końca.

 

O sprawie pisaliśmy już jakieś dwa tygodnie temu – z rachunków wystawianych przez Enea wynika, że Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy w Bydgoszczy za każdą MWh płaci 1.334 tys. zł + VAT. Z ustawy wynika, że cena maksymalna dla samorządów to 785 zł + VAT, niektórzy interpretują, że tego typu jednostki zbiorowego zakwaterowania mogą liczyć nawet na 693 zł + VAT.

 

W tej sprawie zwróciliśmy się do Enea z zapytaniem, odpowiedź jaką otrzymaliśmy jest dość jednoznaczna:

 

Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku oraz Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej dla punktów poboru energii zakwalifikowanych do grup taryfowych G, które mają umowę z gwarancją ceny obejmującą część lub całość roku 2023 nie mają zastosowania ceny ustawowe. W rozliczeniach dla tych PPE, zgodnie z zapisami Ustaw stosowane są ceny wynikające z zawartej umowy z gwarancją ceny.

 

Swoją interwencję w tej sprawie podjął prezydent Rafał Bruski, być może zatem będzie miała ona ciąg dalszy.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

  • Zapowiedź europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej

    W czwartek o godzinie 15 w sali plenarnej Parlamentu Europejskiego odbędzie się debata z udziałem liderów europejskich partii o przyszłości Unii Europejskiej. Na naszych łamach będziemy ją transmitować, przygotujemy z niej też skrót. Dzisiaj w kilku zdaniach chcemy ją zapowiedzieć.

  • Eurowybory w regionie zanoszą się na najnudniejsze w historii (komentarz wyborczy)

    Za niecałe 3 tygodnie europejczycy wybiorą reprezentacje blisko 0,5 mld obywateli Unii Europejskiej. Gdyby to były inne wybory (parlamentarne czy samorządowe) to bylibyśmy w kulminacji kampanii wyborczej – w naszym regionie tak naprawdę ona się dopiero zaczyna – powoli zaczęły się pojawiać się banery i bilboardy z kandydatami, ale i tak dość oszczędnie.

Wiadomości z regionu