Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister Funduszy Europejskich zapowiedział w Bydgoszczy dodatkowe środki dla miasta

Minister Funduszy Europejskich zapowiedział w Bydgoszczy dodatkowe środki dla miasta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 maj 2023 15:03

Rok 2023 jest ostatnim, w którym Unia Europejska rozlicza wieloletni budżet 2014-2020, jest zatem to ostatni moment, aby wydać tamte środki. Praktyka pokazuje, że przy miliardowych programach operacyjnych, na zakończenie pojawiają się wolne środki – minister odpowiedzialny za fundusze europejskie Grzegorz Puda, w czasie poniedziałkowej wizyty w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy poinformował, że budżet Bydgoszczy otrzyma z wolnych środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko kwotę 9 mln zł.

 

Minister Grzegorz Puda poinformował, że z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wydatkowano do tej pory 97% całej alokacji, z racji tego, że są wolne środki resort postanowił przekazać 9 mln zł na projekty bydgoskie - Podjęliśmy decyzję, że będziemy mogli dołożyć tym beneficjentom, którzy są w trakcie realizowania zadań – tłumaczył minister Puda.

 

Formalnie są to dodatkowe środki z Unii Europejskiej na zadania związane czy to z budową torowiska wzdłuż ulicy Kujawskiej, czy też modernizacji torowiska na Perłowej czy też budową mostu tramwajowego wzdłuż Mostu Kazimierza Wielkiego. Z racji tego, że dofinansowanie unijne dla tych realizowanych, czy wręcz zrealizowanych jak Kujawska zadań wzrośnie, wkład z budżetu Bydgoszczy będzie mógł być pomniejszony o 9 mln zł, co oznacza, że budżet miasta będzie potocznie mówiąc ,,do przodu”. Takie działania czynił też poprzedni rząd pod koniec perspektywy 2007-2013 Unii Europejskiej.

 

Minister Puda zapowiedział też, że rząd wspomoże województwo kujawsko-pomorskie w realizacji projektów europejskich z nowej perspektywy 2021-2027 kwotą 300 mln zł, jako wsparcie wkładu własnego - Chcemy, aby wszyscy, którzy mają problem z wykorzystaniem funduszy europejskich, nie mieli tego problemu, chociażby z wkładem własnym – mówił minister.

 

Inwestycje współfinansowane przez Unię Europejską są tylko w jakimś stopniu, część ich wartości muszą wyłożyć samorządy w ramach wkładu własnego. Do 2029 roku Województwo Kujawsko-Pomorskie będzie dysponowało kwotą 300 mln zł z budżetu państwa, do wykorzystania jako wkład własny.

 

Minister Puda poinformował też, że ZIT Bydgoski, czyli tworzony przez samorządy Metropolii Bydgoszcz będzie mógł wykorzystać z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FENIKS) 225 mln zł. Będą to środki pochodzące z Unii Europejskiej, ale z puli programu rządowego jakim jest FENIKS. ZIT otrzyma też ok. 500 mln zł z wojewódzkiego programu Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza, jak zliczymy te środki łącznie, to będzie to ponad 700 mln unijnych środków na projekty mogącą rozwijać współpracę metropolitalną.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu