Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoski architekt wśród 40. najlepszych przedstawicieli młodego pokolenia w Europie

Bydgoski architekt wśród 40. najlepszych przedstawicieli młodego pokolenia w Europie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 11 maj 2023 08:14

Europejskie Centrum Architektury, Dizajnu i Studiów Miejskich wraz z amerykańskim Chicago Athenaeum nagradza 40 najlepszych architektów poniżej 40 roku życia. Wśród tegorocznych laureatów znalazło się 3 Polaków, w tym Przemysław Gawęda z pracowni Archigeum, ostatnio zaangażowany w rozwój skoków narciarskich. Celem nagród 40under40 jest wskazywanie najbardziej obiecujących postaci w dziedzinie światowej architektury, zatem znalezienie się w tym gronie to ogromne wyróżnienie.

 

Wyboru 40-tki najlepszych dokonało międzynarodowe jury z udziałem Marianny Athanasiadou prof. Alcestis Rodi Uniwersytetu Patras, Mathieu Forest oraz Jerome Michelgeli. Najwięcej laureatów wybrano z Francji – 16 osób.

 

– Nie ukrywam, że jestem trochę zaskoczony, bowiem Polacy nie często są wyróżniani w tym plebiscycie.To bardzo mila sytuacja. Wierzę, że my Polacy jesteśmy wstanie i w zasadzie już to robimy, rywalizować na topowym światowym poziomie z innymi nacjami. Rywalizować na pomysły i nie bać się podejmować ryzyka. Potrzeba tylko dużych pokładów energii oraz samozparcia w dążeniu do celu. – mówi Przemysław Gawęda z pracowni Archigeum  -  To ocena jury o światowej renomie o dużym ukierunkowaniu architektonicznym. To dowód na to, że warto konsekwentnie realizować przyjęte cele. Dziękuję całej mojej pracowni, zwłaszcza Marcinowi i Darkowi, że dzielnie znoszą mój niełatwy charakter w projektowaniu.

 

Nagroda przede wszystkim za koncepcję tunelu

Przemysław Gawęda związany z Bydgoszczą został nagrodzony głównie za realizowany obecnie projekt badawczy tunelu osłonowego dla skoczni narciarskich. Do końca roku jego pracownia Archigeum planuje opracować prototyp dla Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Rozkładany tunel ma wyrównać szansę skoczków oraz zwiększyć ich bezpieczeństwo.

 

Gawęda wraz z architektem Marcinem Sajdakiem opracowali także kompleks Średniej Krokwi w Zakopanem (kompleks 5 skoczni treningowych), obecnie pracują nad stadionem biatlonowym w Szczyrku. Jeżeli chodzi o Bydgoszcz, to przygotowali oni koncepcję rewitalizacji wieżowca Eltry, który w bydgoskim Śródmieściu jest dość charakterystyczny.

 

Warte obejrzenia

 • W ten weekend po raz kolejny Myślęcinek stanie się areną międzynarodowych zmagań przełajowców

  Zawodnicy z krajowej czołówki oraz biegacze zagraniczni wystąpią w niedzielę w kolejnej edycji zawodów „Cross Country Bydgoszcz na start!”. Malownicza trasa w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” w Bydgoszczy ponownie gościć będzie zawodników rywalizujących w ramach World Athletics Cross Country Tour. Zawody mają kategorię brązową tego cyklu.

 • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

  W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

Wiadomości sportowe

 • Nie zgodziliśmy się, aby prawa do polskiej pieśni patriotycznej przywłaszczył sobie amerykański kapitał

  Gdy 11 listopada publikowaliśmy w serwisie YouTube relację z bydgoskich obchodów, nie zakładaliśmy, że stanie się ona przedmiotem większego sporu. W naszym materiale pojawia się na końcu wykonanie pieśnie ,,Boże coś Polskę” przez orkiestrę wojskową oraz uczestników nabożeństwa, jak się okazało prawa autorskie do tej pieśni postawił sobie przypisać amerykański podmiot TuneCore, a procedury przyjęte przez Facebook-a sprzyjały korzystniejszemu rozstrzygnieciu dla TuneCore.

 • Modernizacja Magistrali Węglowej utknęła w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska

  Modernizacja linii kolejowej nr 201, czyli historycznej Magistrali Węglowej ma być jedną z ważniejszych realizacji najbliższej dekady w Polsce, mówimy bowiem o wartej prawie 10 mld zł inwestycji pomiędzy Bydgoszczą i portem Gdynia. Południowy fragment tej inwestycji od kilku lat nie może się doczekać jednak na decyzję środowiskową, co może doprowadzić, że za chwilę termin zakończenia robót w 2028 roku przestanie być aktualny.

  Etykiety: linia nr 201

Wiadomości z regionu