Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSamorządowcy zachęcają do udziału w warszawskim marcu 4 czerwca

Samorządowcy zachęcają do udziału w warszawskim marcu 4 czerwca

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 10 maj 2023 16:21

Przez ostatnie lata za sprawą reform dotykających podatku dochodowego zmalały dochody samorządów, dlatego samorządy z regionu skipieniu w Ruchu Tak dla Polski zapraszają mieszkańców, aby 4 czerwca udali się na marsz organizowany w Warszawie przez Platformę Obywatelską. Jak tłumaczą – jest to marsz również w obronie samorządności.

 

- Data 4 czerwca oznaczała dla nas wszystkich nowe otwarcie, zerwanie z węzłami sowieckimi, które trzymały nas po 1945 roku – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, w którego opinii dzisiaj wracamy do modelu z PRL-u, gdzie partia decydowała odgórnie o tym, w jakich miastach jakie będą realizowane inwestycje - Dzisiaj niestety żyjemy w czasach, kiedy żyjemy w czasach, gdy Komitet Centralny, Urzędy Wojewódzkie, a więc odpowiedniki komitetów wojewódzkich, komitetów miejskich decydują o tym, które miasto, która gmina na jaką inwestycję otrzyma pieniądze, albo więc nie dostanie.


Bruski zapowiada, że marsz czerwcowy będzie próbą przywrócenia idei z jaka pojawiła się po 1989 roku, gdy zaczęto odtwarzacz w Polsce samorząd terytorialny - Jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji finansowej i musimy więc niekiedy żebrać, aby starczyło na wydatki, które są niezbędne do funkcjonowania naszych gmin – tak być nie powinno, dlatego jesteśmy tu po to, aby 4 czerwca powalczyć, abyśmy przywrócili ten ład, który w 1989 roku do nas przyszedł.

 

- Musimy zmienić sposób finansowania samorządów i przywrócić taką właściwą postawę, właściwą rzecz, aby pracowały dla swoich mieszkańców, dlatego też 4 czerwca idziemy w obronie tych wartości, wolności, ale przede wszystkim, aby samorząd kojarzył się nam z tym, co ładnie rokowało przed 2015 rokiem – ocenia Dariusz Wądołowski, burmistrz Pruszcza Pomorskiego.

 

Do wyjazdu do Warszawy 4 czerwca zachęca też wójt Osielska Wojciech Sypniewski- Proszę mi wierzyć – coraz trudniej zdobyć środki na inwestycje, bieżące wydatki są coraz wyższe. (…) Wróćmy do tego, od czego zaczynaliśmy 4 czerwca, spotkajmy się w Warszawie, pokażmy że chcemy, aby ten samorząd funkcjonował normalnie, zgodnie z normalnymi zasadami.


4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory samorządowe w Polsce.

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu