Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKucharze ze szkół specjalnych stworzyli wyjątkowe dania

Kucharze ze szkół specjalnych stworzyli wyjątkowe dania

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 16 maj 2023 16:54

,,Gotuj z Braillem” - pod takim hasłem odbyły się w Bydgoszczy pierwszy ogólnopolski konkurs kucharski dla uczniów z ośrodków dla niewidomych i słabowidzących. W roli głównej wystąpiła polędwiczka. Głównym organizatorem mistrzostw był bydgoski ośrodek imienia Louisa Braille'a.


- Początkowo miały być to mistrzostwa dla ośrodków szkolno-wychowawczych, ale okazało się, że w krajach działa tylko pięć ośrodków kształcących w zawodzie kucharz – opowiada o inicjatywie Krzysztof Olejnik, nauczyciel zawodu kucharza w bydgoskim ośrodku – Trzeba wykonać danie główne w polędwiczką w roli głównej.

 

 

Zadanie niby proste, ale celem mistrzostw było wyłonienie wykonania najbardziej finezyjnego zarówno pod względem wyglądu, ale przede wszystkim też smaku – Potrawy widać, że trzeba było je ćwiczyć kilka tygodni, są fajne dodatki, polędwiczka jest naprawdę w takiej ładnej aranżacji – nie kryje zachwytu poziomem uczestników Olejnik. Oceniali ich profesjonalni jurorzy, szefowie kuchni bydgoskich restauracji: Hotelu pod Orłem oraz Sowy.

 

Tytuł mistrzowski zdobył reprezentant bydgoskiego ośrodka Oliwier Dominiak. Przyznano też nagrody za najlepsze wyniki w części teoretycznej oraz praktycznej mistrzostw. Do Bydgoszczy przyjechali przedstawiciele szkół począwszy od Lublina po Wrocław, były też dwa ośrodki z Wielkopolski.

 

Uczestnicy zmagali się nie tylko o tytuły, ale też o nagrody ufundowane przez sponsorów: Hand-Spol, Pocztę Polską, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz firmę Sokołów. Ich pracę oceniali szefowie bydgoskich kuchni.

 

Dla upamiętnienia pierwszej edycji konkursu Poczta Polska wyemitowała okolicznościową kartkę pocztową, którą zaprezentował dyrektor Karol Górski.

 

Wśród patronów medialnych mistrzostw znalazł sie Portal Kujawski.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Kolejny wojewódzki radny wybrany z list opozycji jedną nogą w koalicji

    W wyborach w 2018 roku lista Prawa i Sprawiedliwości zdobyła w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego 11 mandatów, na dzisiaj klub ten liczy już jednak 9 członków, bliski przejścia do koalicji jest radny Adam Banaszak, w przeszłości blisko związany z Jarosławem Gowinem.

Wiadomości z regionu