Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNajwyższa Izba Kontroli przyjrzy się incydentowi z rakietą pod Bydgoszczą

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się incydentowi z rakietą pod Bydgoszczą

Napisane przez  Ł.R. / Polsat News Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 maj 2023 00:20
Najwyższa Izba Kontroli przyjrzy się incydentowi z rakietą pod Bydgoszczą Fot: Żandermeria Wojskowa

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś w rozmowie z Polsatem News zapowiedział, że NIK rozpoczyna kontrolę, która ma wyjaśnić jak doszło do tego, że w lesie pod Bydgoszczą spadła rakieta wystrzelona najprawdopodobniej w obcym państwie. Kontrola ma na celu odpowiedzieć m.in. na pytanie czy w związku z tym incydentem Polacy są bezpieczni. Kontrola rozpoczęła się w poniedziałek.

 

- Jest podstawowe pytanie: jak strzeżone są nasze granice, nasza przestrzeń powietrzna. Chodzi o obywateli, o nasze bezpieczeństwo. Podjęliśmy decyzję, żeby dokładnie sprawdzić, co się stało, że ta rakieta naruszyła naszą przestrzeń powietrzną, przeleciała pół Polski, rozbiła się pod Bydgoszczą. Mało tego - dopiero po pięciu miesiącach dowiadujemy się, że coś takiego miało miejsce. Musimy ustalić, kto ponosi za to odpowiedzialność i czy naprawdę jesteśmy bezpieczni – mówi w rozmowie z Polsat News, prezes Marian Banaś.

 

Kontrola w pierwszej kolejności obejmie Ministerstwo Obrony Narodowej, a także Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych oraz dowództwo odpowiedzialne za obronę powietrzną. Zdaniem Banasia wyjaśnienie dokładnych przyczyn ma pomóc niedopuścić do powtórzenia się sytuacji. Celem kontroli ma być chociażby wykazanie, czy współpraca pomiędzy polskimi instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo Polski jest właściwa, czy potrzebne będą systemowe zmiany.


Prezes NIK daje jednak do zrozumienia, że wyników kontroli nie poznamy na dniach, być może jakieś wyniki pojawią się we wrześniu.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu