Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSUMP bez koncepcji kolei dojazdowej/metropolitalnej, bo nie ma realnych inwestycji w planach ją budujących

SUMP bez koncepcji kolei dojazdowej/metropolitalnej, bo nie ma realnych inwestycji w planach ją budujących

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 maj 2023 00:26
Dworzec w Kcyni Dworzec w Kcyni

Dzisiaj (24 maja) Rada Miasta Bydgoszczy ma przyjąć SUMP, czyli plan mobilności dla Bydgoskiego Obszaru Funkcjonalnego, wczoraj dyskusja o tym dokumencie odbyła się na komisji merytorycznej Rady Miasta, na której wiceprezydent Maria Wasiak przyznała, że nie zapisano kwestii związanych utworzeniem kolei metropolitalnej, bo w perspektywie do 2029 roku nie przewiduje się istotniejszych inwestycji kolejowych, które miałyby na to wpływ, natomiast na taką perspektywę ten dokument jest przewidziany.

 

- My nie możemy wymuszać w tym dokumencie inwestycji na innych, których nie realizujemy – tłumaczyła wiceprezydent Maria Wasiak, która przyznała, że stopień przygotowania inwestycji kolejowych, które w kontekście kolei dojazdowej się pojawiają – tj. głównie modernizacja ciągu Nakło – Kcynia oraz budowa linii kolejowej na lotnisko – nie jest aż tak duży, aby ująć go w tym dokumencie, który ma wskazywać przede wszystkim potoki podróżnych. Ostatnio informowaliśmy, że Krajowy Program Kolejowy zakłada do 2030 na modernizację ciągu Nakło – Kcynia (linia nr 281) niecałe 3 mln zł, być może za te pieniądze uda się zbudować jedną mijankę (choć mało prawdopodobne), ale już na pewno nie zwiększyć dopuszczalną prędkość powyżej 20 km/h. Sam SUMP jako dokument wskazuje, że obecne rozwiązania kolejowe na obszarze bydgoskiej aglomeracji są niewystarczające.

 


Czyli najbliższe lata w kwestii kolei dojazdowej niewiele się zmieni

Można zatem uznać, że SUMP w praktyce pokazuje, że inwestycje, o których dużo się mówiło, głównie po stronie Urzędu Marszałkowskiego, czyli skomunikowanie Kcyni z Bydgoszczą koleją oraz budowa linii kolejowej na lotnisko są uznane za mało prawdopodobne, dlatego w dokumencie prognozującym chociażby główne kierunki przemieszczania się mieszkańców, nie został ujęte.

 

Wasiak przyznała, że ratusz z dużą uwagą obserwuje też plany PKP dotyczą budowy nowych przystanków, szczególnie istotne byłoby ulokowanie przystanku na Wilczaku, bowiem miałoby to też wpływ na komunikację tramwajową. W tej materii po stronie PKP PLK na dzisiaj ma być z punktu widzenia ratusza też za mało konkretów.

 

Prezydent Wasiak zadeklarowała, że jak zmienią się uwarunkowania, to w przyszłości ten dokument może zostać poprawiony.

 

PiS przypomina o obietnicy

Przez kilka lat radni Prawa i Sprawiedliwości zgłaszali poprawki budżetowe, aby opracować studium wykonalności dla kolei dojazdowej, wcześniej nazywali to też koleją miejską. Prezydent negatywnie się do tego odnosił, w jednym roku padła jednak obietnica, że temat kolei będzie ujęty w ramach opracowania studium dla obszaru metropolitalnego. Z tego też powodu prace nad SUMP wywołały spore nadzieje w tym zakresie, co przypomniał na wtorkowej komisji radny Jarosław Wenderlich.

 

Czy to koniec tematu Kolei Metropolitalnej?

Dzisiaj najprawdopodobniej radni przyjmą SUMP w takiej formie, czyli bez większych nawiązań do kolei. Jeżeli nie dojdzie do znaczących przesunięć w Krajowym Programie Kolejowym, to przez najbliższe lata nie poprawi się też infrastruktura w Bydgoskim Obszarze Funkcjonalnym do wdrażania kolei dojazdowej, przez co w najbliższych latach w tym temacie wiele się nie ruszy. Warto jednak mimo wszystko popracować nad koncepcją całościową ze wszystkimi interesantami, aby w końcu jakaś koncepcja, najlepiej będąca przedmiotem consensusu powstała.

 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu