Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMłodzi aktywiści oczekują od kandydatów konkretów dotyczących ochrony środowiska. Będziemy ich o to pytać

Młodzi aktywiści oczekują od kandydatów konkretów dotyczących ochrony środowiska. Będziemy ich o to pytać

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 06 wrzesień 2023 14:10

Czy w nowym parlamencie powstanie ponadpartyjny klub na rzecz klimatu, czyli posłowie popierający rozwiązania prawne zwiększające ochronę zielenie, a jednocześnie sprzyjające szybkiemu wdrożeniu przez Polskę celów klimatycznych? Tego dowiemy się dopiero po wyborach, ale już dzisiaj Akcja Demokracja i Młodzieżowy Strajk Klimatyczny pytają o te sprawy kandydatów.


We wtorek swoje postulaty aktywiście prezentowali na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy – Zbieramy deklarację ludzi, którzy mówią nam, że w momencie podejmowania decyzji o wyborze, zagłosują na osobę dla której liczy się klimat. Na kandydata lub kandydatkę, która w nowym parlamencie podniesie rękę za klimatem i będzie stanowić nową większość dla klimatu – wyjaśnai Piotr Antonowicz z Akcji Demokracja.

 

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny oczekuje przyjęcia prawa, które doprowadzi do tego, że Polska do 2050 rok będzie neutralna klimatycznie. Kluczowym kierunkiem wdrażania tego miałoby być postawienie na energię z atomu, w tym także małe elektrownie które mogłyby być tworzone przez przedsiębiorców. MSK oczekuje wprowadzenia zachęt dla przedsiębiorców, które przekonają ich do inwestowania w odnawialne źródła energii.

 

- Uważamy, że kampania wyborcza jest bardzo dobrym momentem, aby wprowadzić pewne zmiany w prawie. To jest dobry moment, aby się o nie upomnieć – wyjaśnia Emilia Czekała, związana z bydgoską organizacją Modrzew, która lokalnie również włącza się w te działania – Zależy nam na tym, aby wkroczyć w ten XXI wiek, kiedy mamy do czynienia z kryzysem klimatycznym. W wyniku współpracy wielu organizacji powstał Manifest Leśny podsumowujący zmiany potrzebne w prawie dla realnej ochrony lasów i prawdziwie zrównoważonej gospodarki leśnej.

 

W tym manifeście zapisano chociażby konieczność wyłączenia przynajmniej 20% powierzchni polskich lasów z tzw. gospodarki leśnej, czyli aby nie można ich wycinać na potrzeby produkcji lasów. Czekała wskazała również, iż brakuje transparentności i społecznej kontroli funkcjonowania Lasów Państwowych, w tym zakresie również potrzebne są zmiany prawne. Przedstawicielka Modrzewa zwróciła również uwagę na potrzebę prawnego uregulowania standardów ochrony drzew, aby wykonawcy inwestycji byli zobowiązani do dbania, aby nie niszczyć drzew gdy nie ma takiej potrzeby. Dość sceptycznie Czekała oceniła tzw. nasadzenia zastępcze, gdyż nie przynoszą one zbyt spektakularnych efektów.

 

Kandydaci, którzy popierają te postulaty mogą na stronach Akcji Demokracja i Młodzieżowego Strajku Klimatycznego poszukać instrukcji jak wyrazić swoje poparcie, my zamierzamy również jako Portal Kujawski pytać o to kandydatów.

 

Warte obejrzenia

 • W Zamku Bierzgłowskim rywalizowali szachiści

  W naszym regionie szachy się rozwijają - małymi krokami. Tym razem dzięki turniejowi w Zamku Bierzgłowskim. I Złoty Turniej Szachowy za nami.

 • Szachiści będą walczyć o złoto na zamku

  Między Toruniem a Bydgoszczą w Zamku Bierzgłowski odbędzie się I Złoty Turniej Szachowy w szachach klasycznych. 7 partii w dwa dni w tempie 60’ na zawodnika, a do wygrania prawdziwe złoto.
  Wyjątkowy turniej w Zamku Bierzgłowskim gdzie panuje prawdziwie rycerska atmosfera? Tak to możliwe.

Wiadomości sportowe

 • Pesa dostarczy przynajmniej jeden nowy pociąg dla województwa

  W środę Urząd Marszałkowski rozstrzygnął przetarg na dostawę nowych pociągów dla województwa kujawsko-pomorskiego. Wiemy, że pociąg typu ELF będzie kosztował prawie 47 mln zł. Nie wiemy natomiast ile dokładnie uda się kupić w najbliższych latach nowych pociągów.

 • Po szczycie rolnym w Brukseli. W jakim kierunku pójdzie unijna polityka rolna?

  Gdy w ubiegłym tygodniu rolnicy w Bydgoszczy domagali się przyjazdu ministra Czesława Siekierskiego, wojewoda tłumaczył jego nieobecność tym, że przygotowuje się do spotkania ministrów rolnictwa w Brukseli, które odbyło się wczoraj, jednocześnie w stolicy Belgii odbywały się rolnicze protesty. Co wynika z tego spotkania?

Wiadomości z regionu