Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKomunikacja miejska w kryzysie i dwa sondaże co do jej oceny

Komunikacja miejska w kryzysie i dwa sondaże co do jej oceny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 24 listopad 2023 00:07

W mediach społecznościowych bydgoski MZK już wprost podaje komunikaty, iż niektóre autobusy danego dnia nie wyjadą na trasę. Przekłada się to nie tylko na to, że dany autobus nie podjedzie, ale sprawi też, iż kolejny będzie cały zatłoczony. MZK prowadzi rozmowy z prywatnymi firmami, aby te przejęły część kursów, ale na razie nie ma ich efektów, brany jest nawet pod uwagę scenariusz z wypuszczeniem zabytkowych autobusów. Sytuacja robi się patowa, bowiem nie ma nikt pomysłu na wyjście z niej – władze MZK liczą, że w ciągu kilku miesięcy problem się rozwiąże.

 

Powód jest jednak wszystkim dobrze znany – w MZK brakuje kierowców. Już nawet na środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy pojawiły się apele, aby zachęcać osoby do zatrudniania się w tym charakterze. Zdaniem prezydenta Rafała Bruskiego jest to sytuacja paradoksalna, bo problemem nie są pieniądze.

 

MZK jednak na finanse narzeka

Jeszcze kilka miesięcy temu mieliśmy jednak dyskusję, gdzie MZK oczekiwało wyższej zapłaty za przewozy, prezydent nieubłaganie wskazywał jednak, że prywatny przewoźnik Mobilis, który obsługuje część linii robi to znacznie taniej. Powtórzył to również na środowej sesji - Naszej spółce płacimy kilkanaście milionów więcej niż prywatnemu przewoźnikowi.

 

Gdyby były większe pieniądze to MZK mogłoby zaoferować lepsze warunki wynagrodzenia, co mogłoby pomóc w rozwiązaniu tej sytuacji. Nie można jednak nie zauważyć tego o czym mówi prezydent, że już dzisiaj Mobilis robi to dużo taniej.

 

Dwa sondaże

W tym tygodniu na światło dzienne wyszedł sondaż zlecony przez Urząd Miasta pracowni IBRIS. Badanie przeprowadzono w maju, ale wyników do teraz nikt nie ujawniał. Wynika z niego, że 57% bydgoszczan dobrze ocenia komunikację miejską a jedynie 20% negatywnie. Ten sondaż mógł sprawić, że w ratuszu uznano, że problemy transportu zbiorowego nie są aż tak palące.

 

Ten sondaż spotkał się jednak ze wrzawą wśród internautów. Z tego powodu na profilu Awaria Bydgoskiego Tramwaju przeprowadzono nowe badanie – tutaj 85% badanych ocenia negatywnie funkcjonowanie komunikacji. Niby w badaniu wzięło znacznie więcej osób, ale grupa nie jest na pewno tak reprezentatywna jak z IBRIS.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Celtowie mogli być na Kujawach już w III w. p.n.e. Przełomowe odkrycie archeologów na dnie jeziora

  Rytualne stanowisko Celtów odkryli w jednym z kujawskich jezior archeolodzy z Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie badań podwodnych odnaleziono kilkanaście przedmiotów będących dziełem celtyckich kowali. Jak skomentował dla PAP dziekan Wydziału Archeologii UW i kierownik Pracowni Archeologii Podwodnej prof. Bartosz Kontny, odkrycie jest niezwykle ważne.

 • Mieszkańcy Włocławka i okolic w lipcu będą raz jeszcze głosować

  Niedzielnymi wyborami do Parlamentu Europejskiego zakończyliśmy w Polsce maraton wyborczy, który rozpoczął się jesienią. Były to politycznie bardzo intensywne miesiące – teraz większość Polaków czeka rok bez wyborów, bowiem dopiero w maju będziemy wybierać Prezydenta RP, potem będą wybory parlamentarne, ale to jeżeli nie dojdzie do szybszego skrócenia kadencji – dopiero końcówka 2027 roku.

Wiadomości z regionu