Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoskie uroczystości Dnia Niepodległości Węgier

Bydgoskie uroczystości Dnia Niepodległości Węgier

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 październik 2013 10:43

W ubiegłym tygodniu naród węgierski obchodził rocznicę wybuchu powstania w 1956 roku oraz proklamowania republiki w 1989 roku. Dzisiaj w nowej bibliotece Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, odbędzie się uroczysta sesja poświęcona historii polsko-węgierskiej.

Wybuch powstania w 1956 roku został poprzedzony brutalnie stłumionymi strajkami w Poznaniu. Dążenia niepodległościowe Węgrów spotkały się także z brutalną odpowiedzią sowietów, wówczas od Polaków zaczęła płynąć pomoc humanitarna.

 

Polacy i Węgrzy w ostatnich stuleciach – to tytuł sesji organizowanej głównie przez powołane niedawno Bydgoskie Towarzystwo Przyjaciół Węgier.

 

Konsul honorowy Węgier w Bydgoszczy Marek Pietrzak wygłosi prelekcje poświęconą Józefowi Szugyi Trajtlerowi, Węgrowi który ma duże zasługi dla rozwoju bydgoskiego kolejnictwa. Nad Brdą spędził także ostatnie lata życia, obecnie spoczywa na cmentarzu Starofarnym.

 

Marcin Kabziński opowie natomiast jak Polacy uciekali z zajętego przez hitlerowców kraju właśnie przez Węgry. Redaktor Hanna Sowińska bezpośrednio opowie o pomocy jaką bydgoszczanie nieśli Węgrom w czasie powstania.

 

Początek sesji – godzina 17:00 Biblioteka UKW I piętro. 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu