Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPiszemy do prezydenta w sprawie ulg dla honorowych krwiodawców

Piszemy do prezydenta w sprawie ulg dla honorowych krwiodawców

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 28 październik 2013 15:38

W środę Rada Miasta Bydgoszcz zdecyduje o zmianie taryf w komunikacji publicznej. Zyskać mają rodziny wielodzietne, stracić natomiast niektórzy seniorzy i honorowi krwiodawcy. Sprawa wywołuje duże kontrowersje, postanowiliśmy zabrać także głos w tej sprawie.

Prognozy demograficzne dla naszego kraju nie są zbyt optymistyczne, zatem każde działania wspierające dzietność są bardzo ważne. Zdaje sobie sprawę, że polityka wpierająca rodziny to przede wszystkim kompetencje rządu, gdyż możliwości samorządów są na tym polu ograniczone. Tym bardziej cieszy, że Miasto Bydgoszcz stara się je wykorzystywać – piszemy do prezydenta Rafała Bruskiego, wyrażając poparcie dla próby realizacji polityki prorodzinnej.

 

Wyrażamy jednak swoje zdziwienie planem odebrania bezpłatnych przejazdów honorowym krwiodawcom z odznaką I klasy. Żeby otrzymać takie odznaczenie mężczyzna musi oddać conajmiej 18 litrów, w przypadku kobiet jest to trochę mniejszy wymóg. Mało kto osiąga taki wynik, stąd też lista uprawnionych do tej ulgi nie stanowi dużego grona. Nie wszyscy honorowi krwiodawcy korzystają także z komunikacji publicznej, stąd też zyski miasta z tej operacji będą znikome. Zamiast bezpłatnych przejazdów ratusz proponuje im ulgę w wysokości 50%.

Z drugiej jednak strony taki krok może zostać źle odebrany przez honorowych krwiodawców, do których także się zaliczam. Pomoc jaką niosą oni z dobroci serca jest bardzo trudna do oszacowania. Bardzo ciekawy komentarz w tej sprawie napisała wiceprzewodnicząca Rady Miasta Anna Mackiewicz – Jest to anonimowe podziękowanie mieszkańców, dla tych którzy korzystają z tej krwi – piszemy - Kwestia ulg nie jest tutaj najważniejsza, lecz symboliczne pokazanie, że jako wspólnota tworząca Miasto Bydgoszcz doceniamy honorowych krwiodawców.

 

Jak wynika z informacji opublikowanych na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w chwili obecnej w naszym województwie pilnie potrzeba grup krwi – B RhD+, A RhD-, 0 RhD-, B RhD- oraz AB RhD-. Apelujemy do naszych czytelników o podzielenie się tym bezcennym lekiem jakim jest krew z potrzebującymi.

 

W siedzibie RCKiK przy ulicy Markwarta 8 w Bydgoszczy krew można oddawać od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30-15:00 (w czwartki do 17:30) oraz w soboty w godzinach 8:00-12:00.

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu