Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCoraz więcej organizacji społecznie dba o groby zasłużonych

Coraz więcej organizacji społecznie dba o groby zasłużonych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 29 październik 2013 10:14

Stowarzyszenie ,,Bunkier” w środę organizuje na cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy ,,Akcję znicz”, która ma na celu zadbanie o miejsce pochówku osób, które zasłużyły się dla Bydgoszczy w przeszłości. Cieszyć powinno to, że nie jest to odosobniona inicjatywa, lecz coraz więcej organizacji widzi potrzebę dbania o nasze wspólne dziedzictwo.

W sobotę grupy rekonstrukcyjne zrzeszone w Stowarzyszeniu Przyjaciół 26 Pułku Ułanów Wielkopolskich sprzątali groby w Dolinie Śmierci w Fordonie. Spoczywają tam osoby pomordowane jesienią 1939 roku przez Niemców.

 

Kibice Zawiszy Bydgoszcz dbają natomiast od kilku lat o groby żołnierzy na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej na Błoniu. Trzeci rok z rzędu będą przeprowadzać też kwestę na rzecz rewitalizacji grobu generała Aleksandra Karnickiego.

 

Kwestę na ratowanie grobów zasłużonych bydgoszczan na najstarszych bydgoskich cmentarzach (Starofarnym i Nowofarnym) prowadzi także po raz kolejny Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy.

 

W środę o godzinie 16 wysprzątać groby na cmentarzu Bydgoskich Bohaterów oraz zapalić 200 zniczy planuje Stowarzyszenie Miłośników Zabytków ,,Bunkier”. Na tym cmentarzu spoczywa między innymi zamordowany przez Niemców prezydent Bydgoszczy Leon Barciszewski oraz radny Konrad Fiedler. 

 

 

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu