Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKsiądz Kneblewski wspomina biskupa Michalskiego

Ksiądz Kneblewski wspomina biskupa Michalskiego

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 09 luty 2014 15:30

W czwartek w rocznicę 100-lecia urodzin biskupa Jana Michalskiego przy ulicy Grunwaldzkiej odsłonięto tablice jemu poświęconą. ,,Biskup z Okola” – szczyci się parafia p.w. św. Wojciecha w gablocie. Dla biskupa Michalskiego Bydgoszcz była bardzo ważna. Ks. Roman Kneblewski uważa, że ta postać powinna być dla nas drogowskazem – Że nie wolno się bać!

Na wideo blogu ksiądz Roman Kneblewski, proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy Placu Piastowskim wspomina tę niezwykłą postać, którą doskonale znał - W czasach solidarnościowych kontaktowałem się często z księdzem biskupem Janem Michalskim. Z ramienia bydgoskiej Solidarności zapraszałem biskupa na 3 maja, to była taka słynna uroczystość, kiedy nie było widać końca tłumu, a ksiądz biskup jak zwykle głosił płomienne kazanie. Krzepił omdlałe serca i głosił prawdę. Czy to się podobało władzy, czy też nie podobało.

 

Zdjęcie z uroczystości  3 maja 1981 roku na Starym Rynku w Bydgoszczy

 

Ksiądz biskup był ostoją i podporą. Kiedyś był pozwany przed sąd pod zarzutem, iż na 20 wypowiedzianych przez niego kazań 19 było politycznych. Na co ksiądz biskup odpowiedział – to nieprawda. Na 20 kazań wszystkie były polityczne. Taki był właśnie ksiądz biskup – wspomina ksiądz Kneblewski.

 

Najostrzejsze kazanie wygłosił w dzień wybuchu Stanu Wojennego. Było zaplanowane wówczas poświęcenie sztandaru Solidarności bydgoskie Eltry. Mimo stanu wojennego to poświęcenie się odbyło i wtedy najostrzejsze kazanie ksiądz biskup wygłosił, a ubecja nie mogła doszukać się tego sztandaru, przeszukano cały kościół, a ksiądz biskup ten sztandar  wywiózł w bagażniku swojego samochodu i przechował. Po drodze był zatrzymywany, funkcjonariusze powiedzieli – nie wolno przejeżdżać, bo będziemy strzelać. Na co ksiądz biskup odpowiedział – to strzelajcie, ja się kul się boje, bo walczyłem w Powstaniu Warszawskim.  Na co oni odrzekli – no przecież nie będziemy strzelać.

 

Sztandar święcony był w parafii, której obecnie proboszczem jest ksiądz Kneblewski. 

Warte obejrzenia

  • UKW ma najlepszych wioślarzy w Europie. Brdyujście korzystne dla Polaków

    W niedzielę dobiegły końca Akademickie Mistrzostwa Europy we Wioślarstwie, dla nas to podwójnie ważna informacja, bo z jednej strony gospodarzem tej imprezy była Bydgoszcz, a dokładniej rywalizowano w Brdyujściu, ale też możemy z dumą pisać o wynikach sportowych, bo w klasyfikacji generalnej najlepiej wypadł Uniwersytet Kazimierza Wielkiego.

  • Wielkie święto wioślarstwa w Bydgoszczy. Polacy liczą na medale

    Bydgoszcz znów jest w centrum sportu akademickiego Starego Kontynentu. Od piątku w mieście nad Brdą odbywają się Akademickie Mistrzostwa Europy w wioślarstwie. Jedenaście polskich ekip ma wielką ochotę na zakończenie regat z workiem medali.

     

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z kadencji:

 

Materiał KW Nowa Lewica

 

 

Wiadomości z regionu