Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKibice zbierają na nowy nagrobek generała (wideo)

Kibice zbierają na nowy nagrobek generała (wideo)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 październik 2012 19:01

Tak jak przed rokiem kibice Zawiszy kwestują na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej, w ten sposób chcą pozyskać środki na dalszą renowację grobu generała Aleksandra Karnickiego, który zasłużył się między innymi w Bitwie Warszawskiej.

 

W sumie zebrano 5110 złotych. Ponadto  kibice przekazali z własnej kieszeni kwotę 1100 złotych oraz pozyskali od indywidualnego sponsora kwotę 1500 złotych – wyjaśnia nam w imieniu komitetu Solidarni z Zawiszą Jerzy Mickuś. Pozwoliło to na wykonanie głównego etapu rewitalizacji oraz na wymianę śmigła, które upamiętnia syna generała Jerzego Karnickiego, który jako pilot wojskowy zginął w katastrofie lotniczej.

 

Kibice kwestują od soboty, ich akcja potrwa do zakończenia święta zmarłych. Pieniądze zebrane w tym roku przeznaczone zostaną w całości na renowację nagrobku generała – Przez lata ten grobowiec był zaniedbany. Chcemy, żeby to miejsce było autentycznym przykładem, gdzie dba się o historię. Żeby pokolenia miały znak, że nie zmarnowaliśmy czasu i pamiętamy o tym co oni zrobili w przeszłości – kontynuuje Mickuś.

 

Po zakończeniu wojny z bolszewikami generał Aleksander Karnicki zamieszkał wraz z rodziną w Bydgoszczy. Wojskową drogę życia wybrali także jego synowie. Jerzy jak już wspomniano zginał jako pilot myśliwca. Uroczystość pogrzebowa była wielką manifestacja patriotyczną w Bydgoszczy, w której wzięły udział rzesze bydgoszczan. Z kolei drugi z synów Borys w czasie II wojny światowej dowodził okrętem podwodnym.

 

Zapal znicz  Bohaterom

Niedziela to także drugi dzień akcji Młodzieży Wszechpolskiej na cmentarzu przy ulicy Kcyńskiej. Młodzi patrioci rozdawali tak jak dzień wcześniej znicze i zachęcali do zapalenia ich w dniu 1 listopada bohaterskim żołnierzom.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu