Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKorzystanie z MZK będzie droższe?

Korzystanie z MZK będzie droższe?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 29 październik 2012 14:43

Tylko w ten sposób możemy zwiększyć przychody bez podnoszenia cen biletów – przekonywał komisję Gospodarki Komunalnej przedstawiciel ZDMiKP do zmian taryfowych. Dużo nerwów mógł mu napsuć radny Rafał Piasecki, który punktował propozycję miasta.

 

Pierwsza propozycja zakłada zniesienie taryfy łączonej A+T w systemie przesiadkowym. Zdaniem Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej wielu pasażerów źle rozumuje regulamin tej taryfy, przez co próbuje się oszukiwać miasto. Drugi argument mający przemawiać za likwidacją systemu łączonego to konieczność utrzymywania komunikacji zastępczej w czasie prac na torach. To ma miasto kosztować 2 miliony złotych rocznie. W zamian wprowadzony ma zostać bilet godziny w cenie 4,80 zł (obecnie bilet w systemie A+T kosztuje 3,20 zł).

 

Wątpliwości co do słuszności tego pomysłu mieli radni Tadeusz Kondrusiewicz, Rafał Piasecki i Maciej Zegarski, którzy wyrażali opinię, że w godzinach szczytu może być problem, aby w godzinę przyjechać z Fordonu co centrum.

 

Kolejna propozycja zakłada wprowadzenie biletów 10 minutowych w cenie 2 zł i 1 zł ulgowy. Ma być to odpowiedź na wniosek SLD, które zaproponowało, aby wprowadzić dla osób jadących do 3 przystanków tańsze bilety. Jak się okazuje takie rozwiązanie nie jest póki co technicznie możliwe do prowadzenia, z tego powodu zdecydowano się na bilety 10 minutowe. W godzinach szczytu przejechanie z Ronda Kujawskiego na Rondo Bernardyńskie w 10 minut może być niemożliwe – wyraził opinię radny Rafał Piasecki, który zawnioskował aby ważność tego biletu wydłużyć do 15 minut.

 

Wątpliwości radnych budziła także kwestia wprowadzenia biletów dla seniorów dla osób w wieku 65-70 lat w cenie 50 i 55 złotych za pół roku. Obecnie osoby powyżej 65 roku życia mogą korzystać z usług komunikacji publicznej w naszym mieście za darmo. Radny Piasecki złożył wniosek o wycofanie się z tego pomysłu, został on przyjęty przez komisję, która przedłoży go w środę na Radzie Miasta, która zdecyduje jakie taryfy będą obowiązywać od 1 stycznia 2013 roku.

 

Przedstawiciel ZDMiKP przekonywał, że powyższe zmiany są konieczne, gdyż rosną koszty utrzymania komunikacji publicznej. To Zarząd Dróg popełnił kiedyś błąd kupując autobusy marki mercedes, które są droższe  w utrzymaniu od solarisów – wytknął radny Rafał Piasecki – Cały Berlin jeździ na solarisach, bo są po prostu tańsze.

 

 W środę radni głosować będą także nad zniesieniem bezpłatnych przejazdów dla pracowników MZK. Ten pomysł nie został skonsultowany z żadnymi związkami zawodowymi.

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu