Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPamiętajmy o wybitnych bydgoszczanach

Pamiętajmy o wybitnych bydgoszczanach

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 01 listopad 2012 11:14

Dzisiaj obchodzimy Święto Zmarłych, dzień poświęcony zgodnie z tradycją katolicką wszystkim znanym i nieznanym świętym. Po za zadumą nad grobami najbliższych jest to także okazja do przypomnienia sobie o zasłużonych obywatelach naszego miasta.

 

Marian Rejewski (1905-1980) – matematyk i kryptolog. Jego badania pozwoliły rozszyfrować niemiecką maszynę szyfrującą Enigma, co wpłynęło na przebieg II wojny światowej.

 

Zdzisław Krzyszkowiak (1930-2003) – wybitny lekkoatleta, złoty medalista z Rzymu 1960 w biegu na 3 kilometry. Jego imię nosi bydgoski stadion Zawiszy.

 

Andrzej Brończyk (1951-2000) – legenda piłkarskiego Zawiszy. Karierę zaczynał w Goplanii Inowrocław, najlepsze lata spędził jednak broniąc bramki Zawiszy Bydgoszcz.

 

Sebastian Malinowski (1970-2008) – Nauczyciel historii w III LO, a po godzinach aktywny członek TMMB i zaangażowany w sprawy Bydgoszczy społecznik. Z jego inicjatywy powstało Muzeum Kanału Bydgoskiego, którego był kustoszem.

 

Andrzej Szwalbe (1923 – 2002) – prawnik oraz działacz na rzecz kultury. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Wykreował wiele festiwalu o zasięgu ponadregionalnym. Otrzymał najwyższe państwowe wyróżnienia na rzecz kultury.

 

Marek Rona (1960-2012) – artysta rzeźbiarz, zaangażowany w inicjatywy TMMB.  Autor wielu karykatur które podobały się szczególnie dzieciom z oddziału onkologii, twórca masek corocznej szopki noworocznej. Wykonał między innymi posąg Chrystusa Króla, który roznosi się nad Placem Poznańskim.

 

Aleksander Karnicki – (1863-1942) – generał Wojska Polskiego, bydgoszczanin z wyboru, urodził się w Łowiczu, ale po przejściu na emeryturę wraz z rodziną wybrał Bydgoszcz. Bohater Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

 

I inni wybitni…

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Brytyjscy dokerzy w walce o bolszewicką sprawę

  Dzisiaj przypada 102 rocznica Bitwy Warszawskiej, która nie tylko uratowała niepodległość dopiero co odzyskaną przez Polskę, ale też co przyznaje wielu zachodnich polityków, zachowała Traktat Wersalski, który w przypadku pochodu bolszewizmu na zachód by upadł, bowiem bolszewicy chcieli w Europie zaprowadzić swój ład. Mówimy dzisiaj o Cudzie nad Wisłą, o tym, że osamotniona Polska sama powstrzymała ten bolszewicki pochód, w czym jest oczywiście dużo prawdy.

Wiadomości z regionu