Jesteś tutaj: HomeBydgoszczOstatni tydzień zbierania podpisów

Ostatni tydzień zbierania podpisów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 listopad 2012 18:04

W przyszły piątek Nowa Prawica musi złożyć  około 29 tysięcy podpisów bydgoszczan pod wnioskiem o referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej. Jeżeli podpisy zostaną zweryfikowane pozytywnie to ratusz będzie zmuszony rozpisać referendum w tej sprawie.

 

We wtorek w rozmowie z nami pełnomocnik komitetu referendalnego Piotr Najzer pokazał ponad 20 tysięcy podpisów. Do końca tego tygodnia Nowa Prawica zbiera listy z podpisami, a od poniedziałku zacznie się weryfikacja.

 

Na podsumowanie akcji zbierania podpisów musimy poczekać zatem jeszcze tydzień, już dzisiaj pozwalam sobie jednak na podsumowanie tego co się przez ostatnie 50 dni działo w Bydgoszczy.

 

Straż i ZDMiKP źle pracują

Nie  chce w tym miejscu odnosić się do pracy poszczególnych strażników, ale do całego systemu. Przed rokiem gdy uchwalany był budżet radny Stefan Pastuszewski oburzał się zapisywaniu kwoty dochodu jaki ma wpłynąć z mandatów wystawionych przez straż miejską.  W ten sposób Straż Miejska ma narzuconą kwotę którą musi wypracować.  Oficjalnie o tym się nie mówi, ale nieformalnie można usłyszeć, że funkcjonariusze którzy wystawiają zbyt mało mandatów mają z tego powodu później nieprzyjemności.

 

Tutaj warto odnieść się znowu do wypowiedzi radnego Pastuszewskiego (moim zdaniem jest on jedynym radnym,  który temat straży miejskiej potraktował poważnie), który zauważa, że ta formacja nie wykonuje zadań do której była powoływana 20 lat temu. 

 

Drugą kwestią jest niejasne dla wielu kierowców oznakowanie. Przykład Wyspy Młyńskiej przedstawiałem nie raz, tematem zainteresował się także radny Janusz Czwojda, który potwierdził moje obserwacje, że kierowcy łamią przepisy nieświadomie. Od sierpnia nie zrobiono z tą sprawę jednak nic. Mam nadzieje, że nowy zastępca prezydenta Łukasz Niedźwiecki wprowadzi tutaj nową jakość. Wspomnieć należy także o osobie rzecznika tej instytucji Krzysztofie Kosiedowskim, który w stosunku do dziennikarzy zachowuje się bardzo lekceważąco. Niedługo minie rok od czasu, gdy w imieniu mieszkańców ulicy Bydgoskich Olimpijczyków w Fordonie wystosowałem zapytanie o plany remontowe. Do  dzisiaj brak odpowiedzi.  Odnoszę wrażenie, że Pan Kosiedowski nadal stosuje się do standardów jakie obowiązywały za prezydenta Dombrowicza.

 

Oburzenie mieszkańców

Uzbieranie 29 tysięcy podpisów nie jest rzeczą prostą, głównie jednak z powodu zbyt małej ilości osób zaangażowanych, a nie podejścia mieszkańców. Bydgoszczanie bowiem bardzo chętnie podpisują się pod listami poparcia dla inicjatywy referendum. To wskazuje na oburzenie społeczeństwa nie tylko wobec formacji straży miejskiej, ale ogólnej sytuacji w kraju.

 

Brak debaty

Czyli w mojej opinii największa porażka całej akcji. Wiele osób mówi, że straż trzeba reformować a nie likwidować. Tak naprawdę jednak rękawicę podjęcia dyskusji podjął radny Stefan Pastuszewski.   Wielu polityków stara się udawać, że problemu w ogóle nie ma. Mimo wniosku radnego Pastuszewskiego zarówno prezydent Bruski jak i przewodniczący Jasiakiewicz nie zauważyli potrzeby zorganizowania takiej debaty. Cieszy to, że w środę prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że taka debata odbędzie się po akcji zbierania podpisów. Trochę późno, jednak ważne, że się odbędzie, bo jak widzimy jest o czym rozmawiać.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu