Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz3 lata temu w Bydgoszczy

3 lata temu w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 03 listopad 2012 13:05
Apel Rady Miasta do MRR

Okres przełomu października i listopada nie obfituje zbytnio w wydarzenia, to w roku 2009 w naszym mieście się działo i to wcale nie tak mało.

 

Wojna ze zbuntowanymi gminami

Zabrzmi to jak zapowiedź jakiegoś konfliktu na Kaukazie. 3 lata temu gorąco było jednak na linii Bydgoszcz – gminy ościenne. Co prawda nie prowadzono działań militarnych, ale zakazanie dyrektorom szkół podstawowych i gimnazjów przyjmowania dzieci z poza Bydgoszczy przez prezydenta Dombrowicza nie było normalnym zachowaniem. Kwestią sporną były granice pomiędzy gminami, a dokładniej gminy ościenne nie chciały oddać Bydgoszczy swojego terytorium.

 

Ta ,,wojenna” polityka zakończyła się po wyborach samorządowych rok później. Obecne władze szukają dialogu z gminami chociażby po przez prace nad wspólną strategią rozwoju tego obszaru wokół miasta metropolitarnego jakim jest Bydgoszcz.

 

Bydgoszcz bez konsultacji

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego prowadziło konsultacje nad Koncepcją Przestrzennego Zagospodarowania Kraju we wszystkich województwach. Konsultacje dotyczące naszego regionu odbyły się tylko w Toruniu, co wywołało powszechne oburzenie wśród bydgoskich środowisk.  28 października 2009 roku na wniosek radnego Stefana Pastuszewskiego apel o odbycie takich konsultacji w Bydgoszczy wystosowała Rada Miasta Bydgoszczy.

 

Współpraca Bydgoszczy z MRR nie wyglądała w przyszłości najlepiej. Wnioski z naszego miasta nie przebijały się zbyt wysoko. Nową jakością stały się konsultacje prowadzone przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji Michała Boniego, które pracuje nad ustawą typowo metropolitarną. W tych konsultacjach Bydgoszcz potraktowano już jako partnera na równi z Urzędem Marszałkowskim w Toruniu.

 

Jan Szopiński kandydatem na prezydenta

Radny sejmiku Jan Szopiński został wydelegowany przez Rade Miejska SLD jako kandydat na prezydenta Bydgoszczy, który ma rywalizować z Konstantym Dombrowiczem.  W konferencji prasowej na której przedstawiono kandydata na prezydenta uczestniczył przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski.

 

W wyborach w 2010 roku Szopiński uzyskał dopiero czwarty wynik. Kilka tygodni później został powołany przez obecnego prezydenta Rafała Bruskiego na swojego zastępcę.

 

Wicemarszałek z (Bydgoszczy) krytykuje prezydenta Kaczyńskiego

Ja rozumiem, że Pan Prezydent ma wadę wymowy, że często połyka zgłoski, mruczy pod nosem, sapie i mlaszcze - w końcu nie każdemu los dał siłę i tembr głosu radiowego spikera – napisał na blogu internetowy wicemarszałek Maciej Eckardt o prezydencie Lechu Kaczyńskim. Funkcję wicemarszałka pełnił wówczas z nadania Prawa i Sprawiedliwości (członkiem partii nie był) reprezentujący Miasto Bydgoszcz. Słowo Bydgoszcz pojawia siew nawiasie, gdyż wiele osób zarzuca mu, że nie interesował się problemami naszego miasta.

 

Politycy PiS po tym wpisie domagali się jego głowy, przez co Eckardt został odwołany. W jego miejsce zamiast osoby oddelegowanej przez PiS z Bydgoszczy powołano Michała Korolko, którego marszałek Całbecki uważał za niezależnego fachowca.  Tym samym złamano równowagę w Zarządzie Województwa pomiędzy miastami.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Kiedy odbędą się wybory samorządowe?

  Planowo wybory samorządowe mają się odbyć jesienią przyszłego roku – pierwszy raz mamy do czynienia z kadencją trwającą 5 lat (przed 2018 roku parlament wydłużył kadencję samorządów na stałe). W piątek Sejm przyjął jednak ustawę, która ma te wybory przesunąć o kolejne pół roku, ustawa trafi teraz do Senatu, który zapewne będzie chciał spowolnić jej bieg, a kluczowa może okazać się decyzja prezydenta Andrzeja Dudy na końcu procesu legislacyjnego. Pałac Prezydencki póki co unikał jednoznacznych stanowisk w tej sprawie.

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski

Wiadomości z regionu